Rio 2016: Apel o obecność religii afrykańskich w centrum ekumenicznym
W związku ze zbliżającymi się igrzyskami w Rio de Janeiro grupa brazylijskich prawników apeluje o uwzględnienie religii pochodzenia afrykańskiego w położonym w wiosce olimpijskiej ośrodku ekumenicznym.
Centrum zostało zaplanowane jako miejsce, gdzie sportowcy i członkowie ekip mogliby znaleźć przestrzeń do modlitwy oraz otrzymać duchowe wsparcie. Jak do tej pory placówka uwzględnia pięć głównych religii - chrześcijaństwo, islam, judaizm, hinduizm oraz buddyzm - to właśnie przedstawiciele tych wyznań obecni byli podczas uroczystej prezentacji obiektu w czerwcu.
Reprezentujący sygnatariuszy skierowanego do organizatorów igrzysk oraz władz miasta apelu - adwokat Edison Santana wyraził zaniepokojenie faktem, że wśród pięciu religii nie ma żadnej, której korzenie sięgają kontynentu afrykańskiego.
"Ani jedna z religii, które mają być obecne we wiosce olimpijskiej nie pochodzi z Afryki. To martwi tych wszystkich, którzy wyznają je tu w Brazylii" - powiedział prawnik, zaznaczając równocześnie, że wierzy w polubowne rozwiązanie tej sprawy.
"Jestem pewny, że będziemy potrafili znaleźć wyjście z tej sytuacji, to nie jest skomplikowana sprawa. Jeżeli jednak nie uda się dojść do kompromisu, to podejmiemy akcje prawne" - podkreślił Santana, który poinformował, że na oficjalną odpowiedź adresatów apelu strona wnioskująca czekać będzie przez 10 dni.
We wcześniejszych oświadczeniach organizatorzy igrzysk zapewniali, że w razie wyrażania przez sportowca prośby "centrum będzie dostępne dla przedstawicieli wszystkich innych religii".
Oficjalne dane z 2010 roku mówią o kilkuset tysiącach Brazylijczyków, którzy wyznają synkretyczne religie zawierające elementy wierzeń i praktyk afrykańskich. Największą wśród nich jest Candomble, która rozpowszechniła się wśród osób przywiezionych do Ameryki Południowej jako niewolnicy w XIX wieku.
Igrzyska w Rio de Janeiro rozpoczną się 5 i potrwają do 21 sierpnia. W wiosce, na którą składa się 31 budynków mieszkalnych z 3604 apartamentami, zamieszkać ma zdecydowana większość spośród ponad 10 tys. olimpijczyków.
Komentarze