Rio 2016: Bardzo mocni rywale na drodze polskich bokserów

Inne
Rio 2016: Bardzo mocni rywale na drodze polskich bokserów
fot. PAP

Mistrzowie i wicemistrzowie świata z dwóch ostatnich edycji turnieju są wśród potencjalnych rywali na igrzyskach bokserów Tomasza Jabłońskiego (75 kg) i Igora Jakubowskiego (91 kg). Polacy są aktualnymi wicemistrzami Europy.

Jabłoński zakwalifikował się na igrzyska w Rio de Janeiro z rankingu ligi World Series of Boxing (WSB); był kapitanem i najlepszym, obok Jakubowskiego, polskim zawodnikiem drużyny Rafako Hussars Poland. Drugi z pięściarzy niedawno wygrał turniej w Baku.

 

W kategorii średniej (75 kg) wśród przeciwników Jabłońskiego są m.in. złoty i srebrny medalista MŚ 2015 - Kubańczyk Arlen Lopez i Uzbek Bektemir Melikuzijew. Na igrzyska awansował też mistrz globu z 2013 roku Kazach Żanibek Alimchanulij. Na liście startujących są ponadto ubiegłoroczni brązowi medaliści mistrzostw świata Egipcjanin Hosam Abdin i Irlandczyk Michael O'Reilly.

 

Rosjanin Piotr Chamukow, który w finale ME 2015 w bułgarskim Samokowie pokonał Jabłońskiego, w tej wadze olimpijskiej kwalifikacji nie zdobył, bowiem wystąpi Artjom Czebotarew (brąz MŚ 2013). Chamukow w tej sytuacji zmienił kategorię i... zdobył "bilet" w 81 kg.

 

Drugi z reprezentantów Polski Jakubowski może wylosować w wadze ciężkiej (91 kg) mistrza świata i kontynentu Rosjanina Jewgienija Tiszczenkę, wicemistrza globu Kubańczyka Erislandy'ego Savona lub złotego medalistę MŚ 2013 Włocha Clemente Russo. Do faworytów zaliczany jest mistrz Azji i najlepszy bokser ligi WSB Kazach Wasilij Lewit.

 

Zgłoszeni są także m.in. pięściarze mający na koncie brązowe krążki MŚ Argentyńczyk Yamil Peralta i Azer Abdulkadir Abdullajew.

DZ, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze