Froome na Twitterze: Zachowałem żółtą koszulkę lidera

Brytyjski kolarz Chris Froome (Sky) napisał na Twitterze, że decyzją jury zachował żółtą koszulkę lidera Tour de France, pomimo kraksy na 12. etapie (178 km z Montpellier do Mont Ventoux). Według prowizorycznych wyników, Froome spadł na szóstą pozycję.

"Czekam na decyzję jury..." - napisał na Twitterze Brytyjczyk ok. godziny 17.40, a kwadrans później dodał: "Wciąż mam żółtą koszulkę".

Na jeden kilometr przed metą piątkowego etapu doszło do kraksy. Na motocykl telewizyjny, który zatrzymał się w tłumie kibiców, wpadł peleton. Wielu zawodników się wywróciło, wśród nich był dotychczasowy lider wyścigu. Jego rower został uszkodzony, a samochód techniczny grupy nie mógł się przedrzeć przez tłum fanów.

Froome dostał w końcu rower zapasowy, ale ten także był uszkodzony. Brytyjczyk rzucił go i przez pewien czas biegł na metę etapu. W końcu dostał sprawny rower, ale do mety dojechał ze stratą ponad sześć i pół minuty.

Zwycięzcą etapu został Belg Thomas de Gendt z grupy Lotto Soudal. Dwie sekundy za nim finiszował jego rodak Serge Pauwels (Dimension Data), a 14 s stracił Hiszpan Daniel Navarro (Cofidis).