Diamentowa Liga: Małachowski najlepszy w Monako! Kszczot i Lewandowski na podium

Mistrz świata Piotr Małachowski (WKS Śląsk Wrocław) wynikiem 65,57 wygrał konkurs rzutu dyskiem Diamentowej Ligi w Monako. Najlepsze czasy tego sezonu uzyskali polscy 800-metrowcy. Drugi na mecie był Adam Kszczot - 1.44,49, tuż za nim Marcin Lewandowski - 1.44,59.

Małachowski miał cztery najdłuższe próby w konkursie i umocnił się w na czele klasyfikacji generalnej. Ostatnie dni były dla niego bardzo intensywne.

Najpierw dwa starty w Amsterdamie (eliminacje i finał) i złoty medal mistrzostw Europy, we wtorek brał udział w Festiwalu Rzutów im. Kamili Skolimowskiej, a w czwartek był już w Monako. Podopieczny Witolda Suskiego jest w znakomitej dyspozycji i jest kandydatem do medalu w rozpoczynających się za trzy tygodnie igrzyskach w Rio de Janeiro.

Gorzej wygląda jego kolega z grupy treningowej brązowy medalista MŚ Urbanek. Zawodnik MKS Aleksandrów Łódzki zajął wynikiem 59,62 dopiero siódmą lokatę. Nieudane były dla niego także ME w Holandii, w których nie zakwalifikował się do ścisłego finału i uplasował się na dziewiątym miejscu.

Bardzo dobrze zaprezentował się w Monako Kszczot. Po obronie tytułu mistrza Europy pokazał, że jego forma idzie jeszcze w górę i uzyskał najlepszy czas tego sezonu - 1.44,59. To dało mu drugą pozycję, a przed nim finiszował tylko Kenijczyk Alfred Kipketer - 1.44,47. - Jestem zawiedziony, bo było na ostatnich 150 metrach bardzo ciasno. Szkoda, bo czuję, że mogłem pobiec jeszcze pół sekundy szybciej - przyznał wicemistrz świata z RKS Łódź.

Podobnie jak w ME tuż za nim był Lewandowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL), który dotarł na metę zaledwie o 0,1 s później. Rewelacyjnie na tym samym dystansie spisała się Angelika Cichocka (SKLA Sopot). Mistrzyni Europy na 1500 m jest w znakomitej dyspozycji. Tym razem zajęła wprawdzie siódmą lokatę w Monako, ale wynik 1.58,97 jest nie tylko jej najlepszym w karierze, ale także siódmym w historii polskiej lekkoatletyki. Zwyciężyła reprezentantka RPA Caster Semenya - 1.55,33. Tak szybko w tym sezonie jeszcze nikt na świecie nie biegał.

Na szóstym miejscu rywalizację na 110 m ppł zakończył Damian Czykier (Podlasie Białystok) - 13,64. Najszybszy był Orlando Ortega - 13,04. To rekord Hiszpanii, w 2015 roku ten zawodnik miał wprawdzie 12,94, ale wówczas reprezentował jeszcze barwy Kuby.

Przed mityngiem minutą ciszą uczczono pamięć ofiar ataku terrorystycznego w Nicei, w którym w nocy z czwartku na piątek zginęło ponad 80 osób.