Letnia GP w skokach: Dwóch Polaków na czele konkursu w Courchevel!

Maciej Kot wygrał inauguracyjny konkurs Letniej Grand Prix w skokach narciarskich we francuskim Courchevel. Kamil Stoch zajął drugie miejsce. Trzeci był Austriak Stefan Kraft.

Kot prowadził po pierwszej serii, w której uzyskał 129,5 m. Stoch był drugi lądując o jeden metr bliżej. W finale obaj oddali dobre, równe skoki, Stoch wylądował na 128 m, Kot o 1,5 m bliżej. - To był dla mnie bardzo dobry weekend. Wygrałem konkurs, a dzień wcześniej triumfowałem także w kwalifikacjach. Oba moje dzisiejsze skoki były na równym poziomie, to cieszy. Choć nie były najdłuższe, za to dobre technicznie. Procentują treningi w Ramsau i w Wiśle, gdzie rzeczywiście ciężko pracowaliśmy. Dla mnie jest szczególnie ważne, że wróciłem do wysokiej formy, gdyż pod tym względem ostatnie dwa lata nie były najlepsze - powiedział po konkursie Kot.

Do serii finałowej, obok Kota i Stocha, awansowali wszyscy pozostali podopieczni trenera Stefana Horngachera. Klemens Murańka zajął 14. miejsce, Piotr Żyła był 16., Dawid Kubacki uplasował się na 22. pozycji, a Jakub Wolny na 25.

We Francji nie startował zdobywca Pucharu Świata w poprzednim sezonie Peter Prevc. Słoweniec letnią część sezonu planuje rozpocząć od konkursów w Wiśle 22 i 23 lipca.

Do udziału w zawodach zgłoszonych było 53 skoczków, ale aż siedmiu zostało podczas kwalifikacji zdyskwalifikowanych za niezgodne z przepisami kombinezony. Wszyscy Polacy mieli sprzęt w porządku. - To był dobry konkurs z najwyższej klasy dalekimi skokami. Kibice mogą być zadowoleni, podobnie jak my, zawodnicy. Drugie miejsce w konkursie dało mi dużą satysfakcję - powiedział Stoch.

W finale potwierdziła się dominacja dwójki Polaków, choć dalsze skoki oddali Japończyk Ryoyu Kobayashi - 134 m oraz Austriacy Michael Hayboeck - 132,5 m i Kraft - 130 m.

Zawody odbyły się w dość trudnych warunkach, przy zmiennym wietrze dochodzącym do 1,3 m/s.