Rio 2016: Była mistrzyni świata wykluczona z reprezentacji

Inne
Rio 2016: Była mistrzyni świata wykluczona z reprezentacji
fot. PAP/EPA

Była mistrzyni świata w biegu na 1500 metrów Abeba Aregawi została w niedzielę wykluczona z reprezentacji Szwecji z powodu kontrowersji dotyczących stosowania dopingu.

Pomimo że w czwartek biegaczka etiopskiego pochodzenia została ostatecznie oczyszczona z zarzutów, po kilku dniach wewnętrznych dyskusji szwedzka federacja lekkoatletyczna stwierdziła, że zawodniczka nie będzie nominowana do reprezentacji olimpijskiej.

 

Aregawi była uznawana za jedną z największych szwedzkich nadziei medalowych i już w listopadzie jako pierwszy szwedzki sportowiec powołana została do reprezentacji olimpijskiej.

 

Ostateczny skład ekipy na Rio zostanie podany w poniedziałek, lecz szef Szwedzkiego Komitetu Olimpijski (SOK) Peter Reinebo stwierdził w rozmowie z dziennikiem „Aftonbladet”, że dla Aregawi nie ma miejsca. - Z etycznego punktu widzenia wręcz ohydnym jest świadome stosowanie lekarstwa na serce, będąc całkowicie zdrowym - powiedział.

 

Aregawi została w styczniu poddana badaniu antydopingowemu, którego wyniki wykazały ślady meldonium, środka który od początku roku znajduje się na liście środków niedozwolonych.

 

W lipcu międzynarodowa komisja antydopingowa stwierdziła jednak, że zawartość środka była niższa niż ustalona norma i uwolniła biegaczkę z zarzutów. W czwartek Szwedzki Komitet Antydopingowy ogłosił „niewinność” Aregawi i „gotowość do startu w Rio”.

 

Aregawi uzyskała szwedzkie obywatelstwo w czerwcu 2012 roku. Podczas mistrzostw świata w Moskwie w 2013 roku zdobyła złoty medal w biegu na 1500 metrów. W kolejnym roku w Sopocie została halową mistrzynią świata na tym samym dystansie.

 

Zanim zaczęły się kontrowersje związane z dopingiem, ujawnione zostały nieprawidłowości związane z uzyskaniem przez nią szwedzkiego obywatelstwa - na postawie m.in. nieprawdziwych informacji o małżeństwie - oraz unikaniem płacenia podatków.

 

Teraz jej pozytywne badania antydopingowe wywołały wiele negatywnych komentarzy wśród szwedzkich sportowców. Była mistrzyni świata i Europy w skoku wzwyż, obecnie komentatorka telewizyjna Kajsa Bergqvist podkreśliła w niedzielę po oficjalnym wykluczeniu Aregawi z reprezentacji, że stało się słusznie i jest to pozytywna decyzja dla szwedzkiego sportu. - Aregawi okłamała nas wszystkich i robiła to tak często, że wyczerpała ostatnie rezerwy zaufania. Jej w nic już nie można wierzyć - powiedziała Bergqvist.

AP, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze