Manewry przed igrzyskami. Jak przyszli mistrzowie olimpijscy grali w Lidze Światowej?

Inne
Manewry przed igrzyskami. Jak przyszli mistrzowie olimpijscy grali w Lidze Światowej?
fot. FIVB

Turnieje Ligi Światowej rozgrywane w latach igrzysk olimpijskich mają swoją specyfikę. Potwierdziła to również tegoroczna edycja imprezy traktowana przez większość reprezentacji jako manewry przed Rio. Jak w tych zawodach prezentowali się przyszli mistrzowie olimpijscy?

Na turnieju Final Six Ligi Światowej w Krakowie wystąpiło pięć drużyn, które powalczą w Rio de Janeiro o olimpijskie złoto: Brazylia, Francja, Polska, USA i Włochy. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że któraś z tych ekip, plus obrońcy mistrzowskiego tytułu - Rosjanie, którzy w LŚ zostali ostatecznie sklasyfikowani na siódmym miejscu, zostanie mistrzem olimpijskim. Zwycięstwo jednej z pozostałych sześciu drużyn: Argentyny, Egiptu, Kanady, Kuby, Meksyku, czy nawet groźnego Iranu, wydaje się wręcz nieprawdopodobne.

 

Turniej w Krakowie wygrała reprezentacja Serbii. Jak wiemy, podopiecznych Nikoli Grbicia w Rio de Janeiro nie zobaczymy. Zadecydowały dziwne przepisy FIVB, które były wybitnie niekorzystne dla europejskich reprezentacji. Kibice z pewnością nie są z tego powodu zadowoleni, łatwiej tę absencję przełknęli rywale, gdyż Serbowie w takiej formie byliby groźni dla każdego. Oczywiście i tu pojawiają się wątpliwości, czy gdyby Liga Światowa nie była dla nich imprezą docelową, daliby taki koncert w Tauron Arenie. Większość reprezentacji nie chciała walczyć na śmierć i życie przy pustych trybunach krakowskiej hali. Niektóre mecze nie zachwyciły, choćby spotkanie Francji z Włochami (3:0) o trzecie miejsce, które  przypominało raczej grę towarzyską, niż bój o medal wielkiej imprezy. Te dwie drużyny zmierzą się ze sobą już w pierwszej serii fazy grupowej olimpijskich zmagań, które rozpoczną się 7 sierpnia.

 

Jak w tegorocznej edycji Ligi Światowej zostali sklasyfikowani uczestnicy turnieju olimpijskiego? Kolejność jest następująca:

 

I Dywizja: Brazylia (2) - Francja (3) - Włochy (4) - Polska (5) - USA (6) - Rosja (7) - Iran (8) - Argentyna (10); II Dywizja: Kanada (13, awans do I Dywizji) - Egipt (20) - Kuba (22); III Dywizja: Meksyk (34).

 

Z drużyn, które występowały w elicie LŚ w Rio zabraknie następujących ekip:

 

Serbia (1) - Belgia (9) - Bułgaria (11) - Australia (12, spadek do II Dywizji).

 

Czy w przeszłości wyniki turniejów Ligi Światowej  miały przełożenie na turnieje olimpijskie? Częściowo tak. Trzykrotnie (Holandia 1996, Brazylia 2004 i USA 2008) zwycięzcy LŚ, sięgali w tym samym roku po olimpijskie złoto. Olimpijskie podium nigdy nie pokryło się z podium Ligi Światowej (podobnie będzie również w tym roku), choć zdarzało się, że w obu imprezach o złoto rywalizowały te same reprezentacje. Oto pełne zestawienie:

 

[2012] POLSKA (LŚ) - ROSJA (IO)

 

Ligę Światową w efektownym stylu wygrała reprezentacja Polski, która w rozegranym w Sofii turnieju Final Six pokonała kolejno 3:2 Brazylię (mistrz świata), 3:0 Kubę (wicemistrz świata), w półfinale 3:0 Bułgarię (gospodarz), a w finale 3:0 (25:17, 26:24, 25:20) reprezentację Stanów Zjednoczonych (mistrz olimpijski). Ten sukces sprawił, że wielu kibiców i ekspertów widziało biało-czerwonych na najwyższym stopniu podium olimpijskich zmagań.

 

Od finału Ligi Światowej (8 lipca) do pierwszego meczu Polaków na igrzyskach (29 lipca) minęło dokładnie trzy tygodnie. Przez ten czas forma gdzieś wyciekła. W olimpijskim turnieju podopieczni Andrei Anastasiego nie ustrzegli się wpadek już w grupie, przegrali po 1:3 z Bułgarią i Australią, co sprawiło, że w ćwierćfinale musieli zmierzyć się z silną reprezentacją Rosji. Polacy przegrali wyraźnie 0:3, a Rosjanie - jak się później okazało, wyjechali z Londynu ze złotymi medalami. W finale pokonali 3:2 reprezentację Brazylii.

 

Jak przyszli triumfatorzy igrzysk prezentowali się w Lidze Światowej? Przeciętnie. Wygrali osiem spotkań, przegrali cztery. W grupie A musieli uznać wyższość Kubańczyków i nie zakwalifikowali się do Final Six. Siatkarze Sbornej ostatecznie zostali sklasyfikowani na 8. miejscu.

 

LŚ: 1. Polska 2. USA 3. Kuba
IO: 1. Rosja 2. Brazylia 3. Włochy

 

[2008] USA (LŚ) - USA (IO)

 

Turniej Final Six Ligi Światowej rozegrany w Rio de Janeiro wygrali siatkarze Stanów Zjednoczonych. Co prawda rozpoczęli tę imprezę od porażki 0:3 w meczu z Serbią, ale cztery kolejne spotkania zakończyli już zwycięstwami. W finale zrewanżowali się Serbom, wygrywając 3:1. Bilans siatkarzy USA w Lidze Światowej 2008 to 12 zwycięstw - 4 porażki.

 

Na igrzyskach olimpijskich Amerykanie nie zwalniali tempa. Finał Ligi Światowej rozegrano 27 lipca, a pierwsze mecze olimpijskiego turnieju w Pekinie - 10 sierpnia. Przez niespełna dwa tygodnie podopieczni trenera Hugha McCutcheona nie zdążyli zgubić formy, na igrzyskach w ośmiu meczach nie ponieśli porażki. W wielkim finale pokonali 3:1 reprezentację Brazylii.

 

LŚ: 1. USA 2. Serbia 3. Rosja
IO: 1. USA 2. Brazylia 3. Rosja

 

[2004] BRAZYLIA (LŚ) - BRAZYLIA (IO)

 

Brazylijczycy zdominowali sezon reprezentacyjny w 2004 roku. Rozgrywki Ligi Światowej zakończyli z imponującym bilansem 15 zwycięstw - 0 porażek (sety: 45-8)! Zaledwie w dwóch meczach - i to w fazie grupowej - grali tie-breaka (przeciwko Grekom w Larissie i Hiszpanom w Valladolid). W turnieju finałowym rozegranym w Rzymie ograli kolejno: Bułgarię (3:1), Serbię i Czarnogórę  (3:0), a w finale gospodarzy imprezy - Włochów 3:1.

 

Finał Ligi Światowej rozegrano 18 lipca, pierwsze mecze olimpijskiego turnieju w Atenach - niemal miesiąc później, 15 sierpnia. Brazylijski walec nie zwalniał jednak tempa. W fazie grupowej przydarzyła się co prawda podopiecznym Bernardo Rezende jedna wpadka, przegrali 1:3 ze Stanami Zjednoczonymi, ale miało to miejsce w ostatniej serii spotkań, gdy zapewnili już sobie pierwsze miejsce w grupie. Później był marsz po złoto: w ćwierćfinale 3:0 rozgromili Polskę, w półfinale - w trzech krótkich setach - zrewanżowali się siatkarzom USA. Finał igrzysk był identyczny, jak finał Ligi Światowej, taki sam był również jego rezultat:  Brazylia wygrała z Włochami 3:1.

 

LŚ: 1. Brazylia 2. Włochy 3. Serbia i Czarnogóra
IO: 1. Brazylia 2. Włochy 3. Rosja

 

[2000] WŁOCHY (LŚ) - JUGOSŁAWIA (I0)

 

Rozgrywki Ligi Światowej 2000 wygrali Włosi, którzy w finale w Rotterdamie pokonali 3:2 Rosjan. Siatkarze Italii jak zwykle nie mieli jednak szczęścia na igrzyskach. Mecze o medale LŚ rozegrano 16 lipca,  start turnieju olimpijskiego nastąpił dopiero dwa miesiące później - 17 września.

 

Złoto w Sydney zgarnęli siatkarze Jugosławii, którzy w finale pokonali 3:0 reprezentację Rosji. Włosi musieli zadowolić się brązowym medalem, a szansę na złoto stracili przegrywając 0:3 półfinałowe starcie z Jugosłowianami. Mecz, który był rewanżem za finał mistrzostw świata 1998, ekipa z Półwyspu Bałkańskiego wygrała 3:0 (dwie pierwsze partie na przewagi - 27:25, 34:32, a w trzeciej pogrom 25:14!).

 

Jak późniejsi mistrzowie olimpijscy zaprezentowali się w rozgrywkach Ligi Światowej? Grali w kratkę, dobre spotkania przeplatając wyraźnie słabszymi. W fazie grupowej zdołali co prawda wyprzedzić Włochów, ale w turnieju finałowym przegrali z Rosją (0:3), Włochami (2:3), a w spotkaniu o brązowy medal zdecydowanie ulegli 0:3 Brazylijczykom. Ostatecznie zajęli więc czwarte miejsce, a ich łączny bilans to 12 zwycięstw - 6 porażek.

 

LŚ: 1. Włochy 2. Rosja 3. Brazylia
IO: 1. Jugosławia 2. Rosja 3. Włochy

 

[1996] HOLANDIA (LŚ) - HOLANDIA (IO)

 

W dwóch najważniejszych meczach roku 1996 doszło do konfrontacji Holandia - Włochy, oba zakończyły się tie-breakami, oba zapisały się w historii siatkówki i oba wygrali siatkarze z Holandii. Pomarańczowi ograli Włochów w finale Ligi Światowej w Rotterdamie 3:1, a w dramatycznym tie-breaku padł wynik 22:20! Warto jednak przypomnieć, że wcześniej, w fazie grupowej siatkarze Italii czterokrotnie mierzyli się z Holendrami i wygrali w czterech meczach (3:0, 3:1, 3:1, 3:2)! Jak widać forma podopiecznych Joopa Alberda przyszła w odpowiednim momencie.

 

Finał Ligi Światowej od pierwszych spotkań turnieju olimpijskiego dzieliły ponad trzy tygodnie (29 czerwca - 21 lipca). W wielkim finale igrzysk w Atlancie, Holendrzy zdołali powtórzyć wynik z finału Ligi Światowej, tym razem - po równie dramatycznym meczu - wygrywając piątego seta 17:15. Po porażce w boju o olimpijskie złoto, po blisko ośmiu latach pracy zrezygnował ze stanowiska twórca potęgi włoskiej siatkówki trener Julio Velasco.

 

LŚ: 1. Holandia 2. Włochy 3. Rosja
IO: 1. Holandia 2. Włochy 3. Jugosławia

 

[1992] BRAZYLIA (IO) - WŁOCHY (LŚ)

 

W przeciwieństwie do późniejszych lat, w 1992 roku finał Ligi Światowej rozegrano już po igrzyskach olimpijskich.

 

Włosi - mistrzowie świata i zwycięzcy Ligi Światowej w dwóch poprzednich latach -  jechali na igrzyska do Barcelony w roli zdecydowanych faworytów. W ćwierćfinale podopieczni Julio Velasco trafili na

niedocenianą Holandię i sensacyjnie przegrali po dramatycznym tie-breaku. Tamto spotkanie dało początek najbardziej ekscytującej rywalizacji w światowej siatkówce lat dziewięćdziesiątych.  Piąte miejsce było dla Włochów ogromnym rozczarowaniem, a wielu fachowców twierdzi, że to właśnie w Barcelonie Italia miała najmocniejszą kadrowo drużynę w swej historii.  W finale Brazylia pokonała 3:0 reprezentację Holandii.

 

Finał  igrzysk w Barcelonie rozegrano 9 sierpnia, a 31 sierpnia, czyli ponad trzy tygodnie później, rozpoczął się w Genui turniej finałowy Ligi Światowej. Włosi wygrali 3:1 z Kubą i zgarnęli po raz trzeci złoto tej imprezy, wobec olimpijskiej klęski była to jednak zaledwie nagroda pocieszenia. Siatkarze Brazylii - świeżo upieczeni mistrzowie olimpijscy, szczyt formy mieli już za sobą i w Genui zajęli dopiero piąte miejsce.

 

IO: 1. Brazylia 2. Holandia 3. USA
LŚ: 1. Włochy 2. Kuba 3. USA.

Robert Murawski, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie