66-letni Villar obecnie pełni obowiązki zdyskwalifikowanego na cztery lata Michela Platiniego. RFEF kieruje od 1988 roku. Wybory, które wyłonią następcę Francuza, zaplanowano na 14 września w Atenach.

 

Szef słoweńskiego związku piłki nożnej Ceferin zgłosił swoją kandydaturę w maju. Twierdził wówczas, że ma poparcie 18 z 55 europejskich federacji członkowskich.

 

Drugim rywalem prezesa RFEF będzie 68-letni van Praag, który kandydował także na stanowisko szefa Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA). Do wyborów 26 lutego jednak nie przystąpił, bowiem wycofał się tydzień przed elekcją i poparł jordańskiego księcia Ali Bin Al Husseina. Urząd objął ostatecznie były sekretarz generalny UEFA Szwajcar Gianni Infantino.

 

Platini został zawieszony przez Komisję Etyki FIFA w grudniu 2015 roku w związku z podejrzanym przelewem dwóch milionów franków szwajcarskich od FIFA na konto Francuza. Uznano to za konflikt interesów i początkowo nałożono na niego ośmioletnią dyskwalifikację, ale po postępowaniu odwoławczym skrócono ją o połowę.