Wisła Kraków po raz kolejny na sprzedaż?

Piłka nożna
Wisła Kraków po raz kolejny na sprzedaż?
fot. Cyfrasport
Piłkarze Wisły Kraków

Jak donosi "Przegląd Sportowy" Bogusław Cupiał dąży do sprzedaży klubu. Jeśli to prawda, to jest to już kolejne podejście biznesmena do pozbycia się Wisły.

Podobno prezes Telefoniki miał umówione w tej sprawie już dwa spotkania. Jednym z potencjalnych kupców ma być Towarzystwo Sportowe Wisła, które już w poprzednim roku miało negocjować z Bogusławem Cupiałem kupno klubu. Drugi kontrahent nie został na razie ujawniony.

 

Cena, za którą Cupiał chce sprzedać krakowski klub, wynosi 14 mln złotych.  Kapitał zakładowy spółki Wisła Kraków S.A. został niedawno podniesiony do ponad 74 mln złotych (wpis w KRS z 13 maja 2016 roku), a to miałoby rzekomo oznaczać przygotowanie spółki do sprzedaży. Dzięki temu ruchowi miały zostać spłacone wierzytelności wymagalne.

 

To nie jest pierwsza próba sprzedaży klubu przez krakowskiego biznesmena. Co jakiś czas w mediach pojawia się informacja, że Cupiał chciałby się pozbyć klubu, który kupił w 1997 roku i pomógł w zdobyciu ośmiu tytułów mistrza Polski.

 

Wśród potencjalnych nabywców klubu z Krakowa wymieniano kiedyś rosyjskie konsorcjum Norylski Nikiel z biznesmenem Michaiłem Prochorowem, potem m.in. francuskiego biznesmena polskiego pochodzenia Waldemara Kitę (ostatecznie kupił FC Nantes) czy biznesmena Andrzeja Kuchara (w przeszłości właściciela Lechii Gdańsk). Za każdym razem coś stawało na przeszkodzie transakcji, a Tele Fonika w dalszym ciągu jest właścicielem klubu, chociaż już nie tak hojnym jak kiedyś.

 

Ostatni, wielki zryw transferowy miał miejsce za czasów trenera Roberta Maaskanta. Przed walką o Ligę Mistrzów w sezonie 2011/2012 Wisła kupiła m.in. byłego reprezentanta Holandii Kew Jaliensa, Izraelczyka Maora Meliksona czy Bułgara Cwetana Genkowa. Awans do Ligi Mistrzów przepadł w ostatniej chwili, a wraz z nim sny o potędze. Od tego czasu przy Reymonta trwa zaciskanie pasa.

Łukasz Majchrzyk, Polsat Sport, Przegląd Sportowy

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze