Żadnym zaskoczeniem nie może być znaczna przewaga w składzie zawodników zwycięzcy Ligi Mistrzów, Vive Tauronu Kielce. Tałant Dujszebajew zamierza oprzeć reprezentację olimpijską właśnie na Michale Jureckim, Sławomirze Szmalu czy Karolu Bieleckim. W zespole znalazło się czterech zawodników grających poza granicami Polski, zaś najważniejszym z nich powinien okazać się obrotowy FC Barcelona Lassa, Kamil Syprzak. Blisko zespołu będzie także wielki nieobecny ostatnich miesięcy, Mariusz Jurkiewicz, na temat którego głos zabrał selekcjoner:

Mariusz ciężko trenował na zgrupowaniu w Arłamowie. Przepracował cały okres i jestem bardzo zadowolony z jego postawy. Przed ogłoszeniem składu na igrzyska nie miałem możliwości sprawdzenia go w grze, a obciążenia meczowe, to jednak co innego niż treningi. Nie mamy pewności czy jego kolano wytrzyma grę na pełnych obrotach a szczególnie, takie obciążenia jakie niesie za sobą turniej olimpijski. Dlatego Mariusz leci z nami do Kataru, gdzie dostanie szanse na grę w starciach z drużyną gospodarzy. Będę go tam bacznie obserwował. Następnie poleci z nami do Rio, będzie trenował z drużyną i będzie do dyspozycji na wypadek konieczności zmian.

Już w czwartek (21. lipca) Biało-czerwoni udadzą do Doha, gdzie rozegrają dwa mecze towarzyskie z innymi uczestnikami turnieju w Rio, aktualnymi wicemistrzami świata – reprezentacją Kataru. Po powrocie znad Zatoki Perskiej Polacy zameldują się w Kielcach, a 28. lipca w Hali Legionów zagrają nieoficjalny sparing z Motorem Zaporoże. Na 29. lipca zaplanowano niezwykle ważną uroczystość – w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego cała drużyna złoży ślubowanie olimpijskie.

 

Ostatniego dnia lipca Biało-czerwoni odlecą do Rio, a od 1. sierpnia trenować już będą na obiektach olimpijskich. Cykl przygotowań zamknie sparing z Tunezyjczykami, który zaplanowano na 3. lipca, najprawdopodobniej w Future Arena, a więc Arenie Przyszłości – to w tej hali piłkarki i piłkarze ręczni walczyć będą o medale Igrzysk XXXI Olimpiady. Rywalizację o punkty Polacy rozpoczną 7. sierpnia, od meczu z gospodarzami imprezy – Brazylijczykami.

 

SKŁAD REPREZENTACJI POLSKI PIŁKARZY RĘCZNYCH NA IO W RIO DE JANEIRO:

1. Sławomir Szmal (KS Vive Tauron Kielce)
2. Karol Bielecki (KS Vive Tauron Kielce)
3. Michał Jurecki (KS Vive Tauron Kielce)
4. Krzysztof Lijewski (KS Vive Tauron Kielce)
5. Mateusz Jachlewski (KS Vive Tauron Kielce)
6. Mateusz Kus (KS Vive Tauron Kielce)
7. Adam Wiśniewski (SPR Wisła Płock SA)
8. Michał Daszek (SPR Wisła Płock SA)
9. Bartosz Jurecki (SPR Chrobry Głogów)
10. Przemysław Krajewski (KS Azoty Puławy)
11. Łukasz Gierak (TuS N-Lubbecke (GER))
12. Michał Szyba (Kadetten Schaffhausen (SUI))
13. Piotr Wyszomirski (TBV Lemgo (GER))
14. Kamil Syprzak (FC Barcelona Lassa (ESP))

rezerwowy: Piotr Chrapkowski (KS Vive Tauron Kielce)

"na wszelki wypadek": Mariusz Jurkiewicz (KS Vive Tauron Kielce)