Lekkoatletyczne MŚJ: Maruszewska trafiła oszczepem w... złoty medal

Sensacyjnie i radośnie dla polskiej ekipy oraz kibiców zakończył się konkurs rzutu oszczepem lekkoatletycznych mistrzostw świata juniorów w Bydgoszczy. Złoty medal rekordem życiowym 57,59 m zdobyła Klaudia Maruszewska z klubu Jantar Ustka.

Rezultat ten uzyskany już w pierwszej próbie zaskoczył i zdeprymował finalistki konkursu do tego stopnia, że tylko jedna przekroczyła 55 m. Dopiero w trzeciej serii Jo-Ane Van Dyk z Republiki Południowej Afryki zbliżyła się nieco do Polki i rezultatem 57,32 wywalczyła srebro. Brąz dla Turczynki Edy Tugsuz - 56,71.

Maruszewska, medalistka mistrzostw kraju młodziczek, juniorek młodszych oraz juniorek, nie była zaliczana do grona faworytek, chociaż "sygnał ostrzegawczy" dla rywalek wysłała w eliminacjach. Na mokrej rzutni już w pierwszej próbie poprawiła rekord życiowy i wynikiem 54,34 pewnie wypełniła wynoszące 53,50 minimum uprawniające do startu w środowym finale.

Ostatecznie rezultat podopiecznej Henryka Michalskiego dał jej piąte miejsce w kwalifikacjach. Najdalej rzuciła Tugsuz - 57,77. Czy Klaudia sprawi miłą niespodziankę w finale i włączy się do walki o medale? - takie pytanie zadawano w ekipie biało-czerwonych.

W historii tej imprezy (pierwsze MŚJ odbyły się w 1986 roku w Atenach) polscy lekkoatleci wywalczyli 38 medali, w tym 11 złotych. Dziesiąty zdobył we wtorek na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka Konrad Bukowiecki (PKS Gwardia Szczytno) rekordem globu do lat 20 w pchnięciu kulą, a jedenasty - Maruszewska.

Do niedzieli rywalizować będzie ok. 1400 lekkoatletów z blisko 150 krajów. W polskiej ekipie jest 54 sportowców - 30 zawodników i 24 zawodniczki.