IFK Goeteborg - Piast Gliwice: Remis po bezbarwnym meczu

Wicemistrzowie Polski pojechali do Szwecji rozbici po dwóch bolesnych porażkach: pucharowej i ligowej. Z IFK Goeteborg zagrali o honor. Najważniejsze, że w Szwecji nie przegrali.
Piłkarze Piasta Gliwice mają prawo być załamani.

Piast Gliwice zagrali w Goeteborgu tylko o honor. Nikt nie wierzył, że po porażce 0:3 na własnym boisku wicemistrzowie są w stanie się podnieść. Wprawdzie cuda się zdarzają, ale jakby mało było problemów, Piast został stłamszony w 1. kolejce ekstraklasy przez Cracovię 5:1, a trener Radoslav Latal podał się do dymisji.

Piast poleciał do Szwecji osłabiony. Czeski szkoleniowiec nie będzie mógł skorzystać z Heberta, Marcina Pietrowskiego, Patrika Mraza i Sasy Zivca, którzy zostali w Gliwicach.  Czy jest jakaś dobra wiadomość? Malutkim pocieszeniem mogło być to, że do drużyny wrócił obrońca Aleksander Sedlar, chwalony w okresie przygotowawczym, który od razu trafił do pierwszego składu.

Trener Jiri Necek dokonał rewolucji w składzie, dał szansę nowym zawodnikom, a wcześniej mówił, że niektórzy jego piłkarze noszą nosy za wysoko. Na początku meczu wydawało się, że piłkarze, którzy dostali szansę ruszą na rywali i postarają się o niespodziankę, jaką byłoby zwycięstwo Piasta.

Groźnie po dośrodkowaniu Badii uderzał Flis, potem jeszcze kilka razy zakotłowało się pod bramką IFK Goeteborg, ale to było wszystko, na co było stać Piasta w pierwszej połowie. Im dłużej trwało spotkanie, tym bardziej Piast chował się na własnej połowie, zadowalając się wynikiem 0:0.

Gospodarzom, którzy pierwszy mecz wygrali 3:0, nigdzie się nie spieszyło. Chcieli nie przegrać i za bardzo się nie zmęczyć, i swój cel osiągnęli. Kilka razy groźnie kontratakowali i zasłużenie awansowali do kolejnej rundy eliminacji do Ligi Europejskiej.

IFK Goeteborg - Piast Gliwice 0:0

Göteborg: Alvbåge - Salomonsson, Bjärsmyr, Rogne, Aleesami - Smedberg-Dalence, Albæk (69, Eriksson), Pettersson, Rieks (63, Ankersen) - Hysén (79, Sköld), Engvall.

Piast: Rusov - Mokwa, Korun, Sedlar, Flis (69, Szeliga) - Mak, Bukata, Badía, Masłowski (73, Murawski), Moskwik - Jankowski (81, Barišić).

Żółte kartki: Bukata, Badía.

Sędziował: Giórgos Komínis (Grecja).

19:05

1. połowa

1. min. Piłkarze Piasta dzisiaj na czerwono, z ogromnymi zmianami w składzie. Jak to wpłynie na grę wicemistrzów Polski? Chyba gorzej już być nie może?

19:06

3. min. Piłkarze Piasta już mogą na swoim koncie zapisać pierwszy sukces: wytrwali bez straty bramki dłużej niż w pierwszym spotkaniu.

19:08

6. min. Na razie Piast gra zadziwiająco spokojnie. Kilka akcji ładnie się zaczynało. Badia przerzucił piłkę na lewą stronę, ale dośrodkowanie Moskwika zostało wybite przez obrońców.

19:10

8. min. Pierwszy, poważny błąd obrony Piasta. Smedberg dostał podanie na prawą stronę, wrzucił z prawego skrzydła, ale na szczęście Engvall fatalnie się pomylił i z 11 metrów uderzył daleko od słupka.

19:11

10. min. Flis faulowany blisko pola karnego IFK Goeteborg...

19:12

11. min. Kapitalne dośrodkowanie Badii na dłuższy słupek, Flis uderzył głową, ale kapitalnie obronił John Alvbage!

19:16

14. min. Znowu zakotłowało się pod bramką Goeteborga! Hysen nie zrozumiał się z Alvbage, do bezpańskiej piłki dopadł Flis, wrzucił piłkę na długi słupek i było bardzo blisko pierwszego gola dla Piasta!

19:19

18. min. Na razie, po kilku atakach Piasta, na boisku dużo spokojniej. IFK się nigdzie nie spieszy, a Piast czeka na rywali na własnej połowie, bo taką przyjął taktykę.

19:21

20. min. Kapitalne podanie Badii ze środka na lewe skrzydło, ale Moskwik nie potrafił minąć Salomonssona, a był już na linii pola karnego.

19:26

24. min. Korun uderzony łokciem w głowę. Wszystko jednak w porządku z obrońcą Piasta.

19:30

29. min. Zawodnik IFK dwa razy próbował dośrodkować i dwa razy w ciągu kilku sekund został zablokowany. Gdzieś na boisku pojawił się Michał Pazdan?

19:31

30. min. Teraz szansa dla IFK! Sedlar dał się ograć na prawym skrzydle, ale strzał Engvalla zablokowany.

19:32

31. min. Hysen zdobył gola, na szczęście był na spalonym.

19:35

34. min. Piast po tym, jak na początku spotkania  pokazał trochę animuszu, wyraźnie osłabł. Badia zagrał kapitalną, prostopadłą piłkę do Jankowskiego, ale napastnik Piasta się zagapił i nie ruszył ze skrzydła, gdyby wykonał spint, pewnie miałby sytuację sam na sam.

19:37

36. min. Fatalne ustawienie obrońców Piasta. Podanie na 50 metrów przeleciało nad głowami zawodników z Gliwic. Smedberg zgrał do Hysena, ale jego uderzenie zablokował Korun.

19:40

39. min. Kiedy IFK rusza do pressingu, Piast natychmiast zaczyna mieć problemy z rozegraniem piłki.

19:44

44. min. Pierwszą żółtą kartkę w meczu dostał Martin Bukata - za przerwanie faulem kontrataku gospodarzy.

19:46

45. min. Jeszcze na koniec 1. połowy świetna wrzutka Badii i znów zamieszanie pod bramką IFK.

19:47

Sędzia doliczył jedną minutę i zakończył pierwszą połowę.

20:03

46. min. Rozpoczęła się 2. połowa spotkania

20:05

48. min. Groźna akcja Szwedów, ale na szczęście w polu karnym Mokwa nie dał się przepchnąć Hysenowi.

20:08

50. min. Kontratak Piasta, Badia podał na prawą stronę dla Jankowskiego, ale ten uderzył za słabo, żeby pokonać Alvbage. Być może Badia podał trochę za mocno, ale strzał napastnika na pewno mógł być lepszy.

20:11

53. min. Szarżował Engvall, który wpadł na Koruna, ale sędzia nie odgwizdał faulu. Piast miał szczęście, bo byłaby to dobra okazja do zdobycia bramki dla gospoarzy.

20:15

58. min. Ostry faul Flisa - na szczęście sędzia nie pokazał żółtej kartki

20:18

60. min. Coraz ostrzejsza gra zawodników Piasta. Tym razem Moskwik powalił rywala.

20:23

66. min. Smedberg dobrze dośrodkował z prawej strony po ziemi. Korun przeciął to podanie i jeszcze trafił w stopę Engvalla. Było groźnie, skończyło się jednak dobrze.

20:26

68. min. Dużo zwodów Mateusza Maka w polu karnym IFK, ale zamiast kończyć akcję strzałem, skrzydłowy Piasta zdecydował się na próbę wymuszenia rzutu karnego. Miał szczęście, że nie dostał żółtej kartki.

20:27

69. min. Szeliga zastąpił na boisku Flisa.

20:30

73. min. Bukata uderzał z daleka i też daleko nad bramką

20:30

73. min. Zszedł Masłowski, wszedł Murawski. Piłkarz wypożyczony z Legii niczym się nie wyróżnił

20:34

77. min. Szwedzi odebrali Piastowi piłkę i wyprowadzili błyskawiczną kontrę. Hysen podał do Ankersena, ale trochę za mocno.

20:40

83. min. Najlepsza akcja IFK Engvall minął Bukatę, wruzcił na krótki słupek, ale Ankersen trafił w boczną siatkę. W Goeteborgu ciągle bez bramek.

20:44

87. min. Piłkarze Piasta chyba czekają już na koniec meczu. Fatalna strata Bukaty, ale na szczęście bez konsekwencji.

20:47

90. min. Tuż przed końcem spotkania żółtą kartkę dostał jeszcze Badia, który zatrzymywał kontratak IFK.

20:49

92. min. Na trybunach trwa dobra zabawa, z boiska wieje nudą.

20:51

94. min. Sędzia zakończył to spotkanie.