Diamentowa Liga: Szóste miejsce Majewskiego w pchnięciu kulą

Dwukrotny mistrz olimpijski Tomasz Majewski (AZS AWF Warszawa) pchnął kulę na odległość 20,33 i zajął szóste miejsce w mityngu Diamentowej Ligi w Londynie. Ósmy był wicemistrz Europy Michał Haratyk (AZS AWF Kraków) - 19,97. Wygrał Amerykanin Joe Kovacs - 22,04.

Dla większości lekkoatletów dwudniowe zawody w stolicy Wielkiej Brytanii były ostatnim sprawdzianem przed rozpoczynającymi się 5 sierpnia igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro.

W niedzielę, drugiego dnia rywalizacji, wysokie aspiracje potwierdził Brytyjczyk Mo Farah, który zdeklasował rywali w biegu na 5000 m - 12.59,29. Drugiego na mecie swojego rodaka Andrew Butcharta wyprzedził o ponad 14 sekund. Bardzo dobry czas na 400 m ppł uzyskał Amerykanin Kerron Clement - 48,40.

W kobiecym sprincie na 100 m zwyciężyła reprezentantka Wybrzeża Kości Słoniowej Marie Josee Ta Lou - 10,96, a na 200 m rekordzistka Europy Holenderka Dafne Schippers - 22,13. Na tym dystansie ósma była Anna Kiełbasińska - 23,41.

Dominację w rzucie dyskiem potwierdziła mistrzyni olimpijska, świata i Europy Chorwatka Sandra Perkovic. Uzyskała 69,94 - odległość o ponad pięć metrów większą niż rywalki.

Dzień wcześniej w Londynie 28-letni rekord świata czasem 12,20 w biegu na 100 m ppł poprawiła Amerykanka Kendra Harrison. Kibice nie zobaczą jej jednak w igrzyskach, bo... nie zakwalifikowała się na nie. W mistrzostwach kraju zajęła dopiero szóste miejsce, a tylko pierwsza trójka zdobywa nominację olimpijską.

Po raz pierwszy po kontuzji uda wystąpił także najlepszy sprinter w historii Jamajczyk Usain Bolt. Kibice czekali na jego bieg na 200 m, bo w tym sezonie jeszcze na tym dystansie nie rywalizował. Osiągnął przeciętny jak na siebie wynik 19,89, ale zawodnicy dwukrotnie musieli wchodzić do bloków. Raz ze względu na falstart, za drugim razem zawiodła aparatura.

Najlepiej z Polaków wypadła Kamila Lićwinko (Podlasie Białystok). Halowa mistrzyni świata z Sopotu (2014) skoczyła wzwyż 1,95, ale w trzeciej próbie i zajęła czwartą lokatę. Wygrała Hiszpanka Ruth Beitia - 1,98.