Tour de France: Izagirre wygrał w Morzine

Hiszpański kolarz Jon Izagirre z ekipy Movistar wygrał po samotnym finiszu w Morzine w Alpach 20. etap Tour de France. Koszulkę lidera zachował Brytyjczyk Chris Froome (Sky), który jest o krok od trzeciego zwycięstwa w największym wyścigu kolarskim.

Izagirre, triumfator ubiegłorocznego Tour de Pologne, najszybciej zjeżdżał w deszczu z przełęczy Joux-Plane do Morzine, uzyskując bezpieczną przewagę nad towarzyszami ucieczki. Na mecie wyprzedził o 19 sekund Kolumbijczyka Jarlinsona Pantano (IAM) oraz o 42 Włocha Vincenzo Nibalego (Astana).

Froome ukończył odcinek na 20. pozycji w rozciągniętej grupie ze swoimi najgroźniejszymi rywalami, tracąc do Izagirre ponad cztery minuty. Rafał Majka (Tinkoff), który dzień wcześniej zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji górskiej, zajął 15. miejsce.

"Dla nas dzisiaj udany etap, Roman (Kreuziger - PAP) wskoczył do pierwszej 10. w generalce. Ja sam czułem się dobrze, ale nie ryzykowałem na zjazdach. Jutro już ostatni etap, to był długi Tour" - napisał Majka na Facebooku.

Etap nie zmienił kolejności na podium wyścigu. Froome przyjechał do mety uśmiechnięty i praktycznie może już odbierać gratulacje za trzeci triumf w "Wielkiej Pętli", po sukcesach w 2013 i 2015 roku. Bohater piątkowego odcinka Francuz Romain Bardet (AG2R) i Kolumbijczyk Nairo Quintana (Movistar) nie próbowali nawet atakować.

"Po wczorajszym upadku bolał mnie łokieć, kolano i plecy. Dziś, gdy przekroczyłem linię mety, odczułem wielką ulgę. Zjazd do mety był bardzo stresujący, trzeba było bardzo uważać" - komentował Froome.

Wielkim przegranym etapu był natomiast Fabio Aru (Astana). Włoch stracił ponad 17 minut do zwycięzcy i z szóstej pozycji w klasyfikacji generalnej spadł na trzynastą. Z pierwszej dziesiątki wypadł także Holender Bauke Mollema, ponosząc 13-minutową stratę. Po czwartkowej jeździe na czas zawodnik ekipy Trek-Segafredo plasował się na drugim miejscu.

W trakcie etapu poinformowano, że najbardziej walecznym kolarzem Tour de France 2016 został mistrz świata Słowak Peter Sagan. Kolega klubowy Majki i Macieja Bodnara otrzymał trzy głosy, wyprzedzając Belga Thomasa De Gendta (dwa głosy) oraz Pantano (jeden głos). Wyboru dokonało jury pod przewodnictwem dyrektora wyścigu Thierry'ego Gouvenu. Po raz pierwszy wzięto pod uwagę opinię kibiców, którzy mogli głosować na najwaleczniejszego za pośrednictwem Twittera.

Sagan, zwycięzca trzech etapów w tegorocznej edycji, odbierze nagrodę w niedzielę na Polach Elizejskich w Paryżu, gdzie zakończy się wyścig. Zostanie też udekorowany zieloną koszulką najlepszego w klasyfikacji punktowej, którą wygrał po raz piąty z rzędu. Majka założy natomiast biały trykot w czerwone grochy, wyróżnienie dla najlepszego "górala". W tej klasyfikacji kolarz z Zegartowic zwyciężył po raz drugi, powtarzając osiągnięcie sprzed dwóch lat.