Rio 2016: Siedmiu rosyjskich pływaków wykluczonych z igrzysk!

Inne
Rio 2016: Siedmiu rosyjskich pływaków wykluczonych z igrzysk!
fot. PAP

Światowa Federacja Pływacka (FINA) zadecydowała w poniedziałek o niedopuszczeniu siedmiu rosyjskich pływaków do startu w igrzyskach w Rio de Janeiro. Wśród nich jest Julia Jefimowa wielokrotna mistrzyni świata oraz brązowa medalistka olimpijska z Londynu.

FINA w opublikowanym na swojej stronie internetowej oświadczeniu odniosła się do postanowienia Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), wedle którego o ewentualnych karach za rozwinięty system dopingu w Rosji decydować mają federacje poszczególnych dyscyplin. MKOl zaznaczył równocześnie, że o medale olimpijskie nie będzie mógł walczyć żaden sportowiec "Sbornej", który choćby raz był w przeszłości karany za doping. - Przyjęliśmy do wiadomości i popieramy pozycję MKOl w kwestii możliwości startu w igrzyskach "czystych" zawodników z Rosji - napisano w dokumencie.

 

Zgodnie z tym rozumowaniem, władze FINA nie zadecydowały o wykluczeniu wszystkich rosyjskich sportowców, lecz wskazały tylko tych, wobec których istnieją podejrzenia, co do stosowania niedozwolonych środków, bądź tych, którym ich używanie w przeszłości udowodniono.

 

W pierwszej grupie wytypowanej przez FINA znajdują się cztery osoby, których nazwiska mają być wymienione w raporcie przygotowanym na zlecenie Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) przez komisje Richarda Mclarena. Wśród nich jest brązowy medalistka olimpijski z Londynu, wielokrotny mistrz świata i Europy Władimir Morozow, utytułowany uczestnik wielu sztafet Nikita Łobincew oraz 17-letnia Daria Ustinowa. W drugiej grupie znajdują się zawodniczki i zawodnicy, którzy w swojej karierze byli już przyłapani na dopingu i których nazwiska wskazała strona rosyjska - są to obok Jefimowej, mniej znani Anastazja Krapiwina, Natalia Łowcowa i Michaił Dowgaliuk.

 

Trener Jefimowej - Siergiej Kołmogorow zapowiedział już odwołanie od decyzji FINA do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS), który wcześniej odrzucił podobne wnioski dotyczące lekkoatletów zdyskwalifikowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF). 17 czerwca Rada IAAF zawiesiła wszystkich Rosjan, poza trenującą od trzech lat w USA skoczkinią w dal Darią Klisziną.

 

Kołmogorow powiedział również, że zarówno Morozow jak i Łobincew nie powinni znaleźć się w raporcie WADA. - Morozow jest absolutnie "czysty", a co do Łobincewa to owszem, wykryto u niego meldonium, ale jego poziom był na tyle niski, że nie zdecydowano się go karać - podkreślił trener.

 

Międzynarodowe federacje sportowe ciągle analizują sprawę dopuszczenie Rosjan do startu w igrzyskach. Jak poinformował w poniedziałek prezes Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Aleksander Żukow, trwają dwustronne rozmowy mające pozwolić na utworzenie listy zawodników, którzy nie będą mogli wziąć udziału w zawodach. Żukow zauważył również, że przynajmniej ośmiu sportowców, którzy mieli wystartować w Rio, było w przeszłości karanych za doping.

 

Oprócz FINA oraz IAAF decyzję co do przyszłości zawodników "Sbornej" podjęło też kilka innych federacji. Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) dopuściła do igrzysk wszystkich ośmiu rosyjskich zawodników, uzasadniając swoje rozstrzygnięcie tym, że sportowcy ci byli sprawdzani na obecność nielegalnych substancji poza granicami swojego kraju. Postanowieniem odpowiednich federacji w Rio wystartować będą mogły również łuczniczki oraz jeźdźcy z Rosji. Związki odpowiedzialne za judo, gimnastykę oraz boks zapowiedziały, że potrzebują więcej czasu na podjęcie decyzji.

 

Część federacji, w tym FINA oraz Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF), zadecydowała ponadto o ponownej analizie próbek Rosjan w niezależnych laboratoriach badawczych. FINA zapowiedziała, że materiał pochodzić będzie z okresu rozgrywanych w Kazaniu mistrzostw świata, a niezbędne badania przeprowadzi akredytowany ośrodek w Barcelonie.

 

Nieprawidłowości w rosyjskim systemie antydopingowym wykazane zostały w raportach przygotowanych przez WADA oraz powołaną przez nią komisję. Z dokumentów wynika, że w Rosji miał miejsce proceder tuszowania pozytywnych wyników testów reprezentantów tego kraju, w którym udział brały zarówno powołane w celu badania próbek laboratoria, jak również ministerstwo sportu oraz służby specjalne

AP, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie