Awans uzyskają dwa najlepsze zespoły imprezy. Biało-czerwoni w Zagrzebiu zmierzą się z: Chorwacją, Bułgarią, Słowenią, Włochami i Turcją. Przyjmujący biało-czerwonych Rafał Szymura opowiedział o nastrojach w kadrze przed startem w turnieju kwalifikacyjnym.

 

Za wami kilka tygodni przygotowań do turnieju kwalifikacyjnego do mistrzostw świata U-23. Jesteście zadowoleni z pracy, którą wykonalności?

 

Rafał Szymura: Jesteśmy zadowoleni. Ciężko przepracowaliśmy ostatnie sześć tygodni w Policach. Mam nadzieję, że ta praca zaowocuje podczas kwalifikacji, ponieważ nie ukrywamy, że pojechaliśmy do Chorwacji po awans.

 

Czy w tych ostatnich tygodniach rozgrywaliście jakieś sparingi?

 

Niestety nie udało się zorganizować żadnego. Za to rozgrywaliśmy wewnętrzne sparingi, które pozwoliły nam sprawdzić na jakim jesteśmy etapie przygotowań. 

 

Wyjątkowo do turnieju kwalifikacyjnego przygotowywaliście się w Policach, a nie w Spale ani Szczyrku. To chyba była miła odmiana?

 

Tak, miło było spędzić te kilka tygodni blisko polskiego morza.  Trenerzy podjęli decyzję, że właśnie w Policach odbędzie się zgrupowanie, ponieważ jest rok olimpijski i wszyscy sportowcy, którzy szlifowali formę przed igrzyskami olimpijskimi trenowali we wspomnianej Spale i Szczyrku. Z jednej strony przebywając w Policach mieliśmy daleko do domu, ale z drugiej mieliśmy naprawdę bardzo dobre warunki, żeby trenować i w spokoju przygotowywać się do turnieju. Jesteśmy wszystkim za to wdzięczni.

 

W Zagrzebiu przyjdzie wam zagrać z Chorwacją, Bułgarią, Słowenią, Włochami i Turcją. Wydaje się, że to Włosi będą najtrudniejszym przeciwnikiem?

 

Szczerze mówiąc trudno powiedzieć jak grają inne zespoły. Nie rozegraliśmy już dawno z nimi żadnego meczu. Tak naprawdę każda drużyna może być groźna, ale jesteśmy na to przygotowani. W każdym meczu będziemy walczyć o zwycięstwo i wrócimy do Polski z awansem .

 

Cały turniej rozegracie bez dnia przerwy. To trudne wyzwanie, więc najważniejszy będzie pierwszy mecz z Chorwacją. Zwycięstwo sprawi, że łatwiej będzie wam się grało w kolejnych spotkaniach.

 

Oczywiście, że tak. Pierwszy mecz w turnieju zawsze jest najtrudniejszy. Poza tym rozegramy go z gospodarzem. Niemniej uważam, że jesteśmy dobrze przygotowani fizycznie. Podczas zgrupowania dużo czasu spędzaliśmy na siłowni,  więc myślę, że każdy z nas zniesie trudy tego turnieju.

 

Na koniec chciałam zapytać, jak trenuje się panu pod okiem trenera Wojciecha Serafina i Michała Gogola? Do tej pory chyba nie miał pan okazji z nimi współpracować?

 

Cały sztab szkoleniowy jest bardzo dobry. Trenerzy wiedzą co robią, udzielają mi bardzo dużo wskazówek, które potem próbuję stosować w meczu lub treningu. Nasza praca przebiega zgonie z planem.

 

Skład reprezentacji Polski:

 

rozgrywający: Jan Firlej, Marcin Komenda.
przyjmujący:  Dominik Depowski, Kamil Semeniuk, Rafał Szymura, Aleksander Śliwka, Artur Szalpuk.
atakujący:  Bartłomiej Lipiński.
środkowi:  Marcin Kania, Bartłomiej Mordyl, Bartłomiej Lemański.
libero: Kacper Piechocki.

 

Program turnieju kwalifikacyjnego w Zagrzebiu do MŚ U-23 (2017 FIVB U23 Volleyball WCH):

 

27 lipca

15.30 Bułgaria – Słowenia
18.00 Turcja – Włochy
20.30 Chorwacja - Polska

 

28 lipca

15.30 Włochy – Słowenia
18.00 Polska – Bułgaria
20.30 Turcja - Chorwacja 

 

29 lipca

15.30 Słowenia – Polska
18.00 Bułgaria – Turcja
20.30 Chorwacja - Włochy

 

30 lipca

15.30 Turcja – Słowenia
18.00 Włochy – Polska
20.30 Chorwacja - Bułgaria

 

31 lipca

15.30 Polska – Turcja
18.00 Bułgaria – Włochy
20.30 Słowenia - Chorwacja.