Turkowski: Jeździectwo to widowiskowy sport, a reining to prawdziwe show!

Inne

- W reiningu najważniejsze jest zgranie z koniem i finezja przy najwyższej prędkości. To ma być show! - powiedział Tomasz Turkowski, wielokrotny mistrz Polski w reiningu, odmianie jeździectwa. Polak przygotowuje się do mistrzostw Polski oraz Mistrzostw Europy Centralnej w tym sporcie.

Aleksandra Pika: Jazda w stylu western jest nieco mniej popularna od klasycznej, ale bardziej widowiskowa. Jakie są różnice pomiędzy oboma rodzajami?

Tomasz Turkowski: Jazda w stylu western jest bardziej popularna w Ameryce, skąd się wywodzi. Styl kowbojski powstał na potrzeby pracy koni z bydłem. Manewry, które widzimy w westernie, wykonywał na farmie człowiek zaganiający krowy. Wywodzi się z pracy, natomiast jeździectwo klasyczne jest bardziej defiladowe. W jeździe w stylu western jest większa więź z koniem, który ma więcej swobody.

Jakie są konkurencje w zawodach w jeździe w stylu western?

Western i rodeo, czyli dyscypliny z krowami. W Polsce rodeo jest mniej popularne ze względu na mniejszy dostęp do cielaków niż w USA czy Włoszech. Z dyscyplin westernowych najważniejszy jest reiding, w którym startuje. To odpowiednik klasycznego ujeżdżenia. Tutaj prezentuje się zgranie z koniem i finezję przy najwyższej prędkości. Trzeba to robić szybko i dynamicznie w połączeniu z techniką. W przeciwieństwie do klasycznego jeździectwa kibice mogą krzyczeć i dopingować zawodników. To ma być show!

Jak się dba o to, by dyspozycja konia była jak najlepsza?

Koń to też sportowiec. Trening jest odpowiednio przygotowany, są też masaże. Nie chodzi jednak o to, żeby przygotować konia tylko fizycznie. Najważniejsza jest jego psychika, która ma wpływ na połączenie z jeźdźcem. Po jakimś czasie współpracy człowiek rozumie się z nim bez słów. Koń jest bardziej zadbany ode mnie.AP: Jazda w stylu western jest nieco mniej popularna od klasycznej, ale bardziej widowiskowa. Jakie są różnice pomiędzy oboma rodzajami?

Cała rozmowa w załączonym materiale wideo.

Aleksandra Pika, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie