Poważne zmiany w klubie Żyry. Nowi właściciele, nowy trener...

Piłka nożna
Poważne zmiany w klubie Żyry. Nowi właściciele, nowy trener...
fot. twitter

Kilka dni temu klub Michała Żyry, Wolverhampton Wanderers, został sprzedany chińskiej grupie inwestycyjnej, Fosun Group. Jak widać nowi azjatyccy właściciele już zaprowadzają swoje rządy, a jedną z pierwszych poważnych decyzji jest zwolnienie trenera Kenny’ego Jacketta. Jego następca został zakontraktowany po zaledwie 10 godzinach! Nowym szkoleniowcem Żyry i jego kolegów będzie Walter Zenga, który pracował ostatnio w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Chińczycy przejmując klub zapowiedzieli, że ich celem jest awans do Premier League i uznali, że niezbędna będzie do tego zmiana na ławce trenerskiej. Nowi właściciele rozwiązali kontrakt trenera, który w klubie był od 2013 roku na tydzień przed startem nowego sezonu. – Nowy dyrektor Wilków, Jeff Shi podjął decyzję o zwolnieniu Jacketta z jego obowiązków po rozmowach przeprowadzanych w ciągu kilku ostatnich dni – podano w klubowym oświadczeniu. Decyzję o rozwiązaniu umowy podjęto cztery dni po zapewnieniach, że pozycja trenera jest niezagrożona. Jego następcą po paru godzinach od oświadczenia ogłoszono Waltera Zengę. - Ma doskonałe doświadczenie zarówno jako zawodnik, jak i trener. To niezwykły pasjonat, który żyje piłką i jest bardzo zdeterminowany, by odnieść sukces we wszystkim czego się podejmie. Cieszymy się na współpracę z nim i będziemy go wspierać. Naszym wspólnym celem jest, by pomóc Wilkom wrócić do Premier League - zapowiedział Jeff Shi. Wraz z Jackettem z klubu odszedł jego asystent Joe Gallen.


W pierwszym sezonie na stanowisku trenera Wolverhampton Kenny Jackett zajął z zespołem pierwsze miejsce w League One i awansował do Championship. Rok później Wilki były o krok od Premier League, jednak nie zakwalifikowały się do barażów ze względu na gorszy bilans bramkowy. Rozgrywki 15/16 nie były już jednak tak udane, ponieważ klub zaliczył rozczarowującą drugą część sezonu - od 16 stycznia zwyciężył tylko cztery razy.


To właśnie pod skrzydła Jacketta w styczniu 2016 roku trafił Michał Żyro. – Michał trenuje z nami i wygląda świetnie. Zaczął jako środkowy napastnik, ale grał nieco za szeroko. Myślę, że może grać na wszystkich pozycjach ofensywnych – wypowiadał się o polskim zawodniku na łamach „Birmingham Mail” zaznaczając jego uniwersalną rolę. Żyro miał bardzo widowiskowe wejście do nowego zespołu, gdy w pierwszych dwóch meczach strzelił trzy gole. Jednak kontuzje uniemożliwiły mu dalszy rozwój na zapleczu Premier League. W wyniku poważnego urazui kolana Żyro pauzuje od kwietnia, a jego rehabilitacja może potrwać nawet przez cały nadchodzący sezon.

 

Polak na twitterze podziękował byłemu szkoleniowcowi oraz jego asystentowi za podarowanie szansy w angielskim futbolu.

 

Nowym szkoleniowcem Wilków został Włoch, który w trakcie kariery piłkarskiej grał na pozycji bramkarza. Jako trener prowadził Steauę Bukareszt, Crvenę Zvezdę, Dinamo Bukareszt, Palermo, Al - Nassr, Al Jazirę, Sampdorię, a ostatnio Al - Shaab.

 

Nie ma wątpliwości, że zatrudnienie nowego szkoleniowca jest pierwszym krokiem jaki nowi właściciele podejmują w kierunku awansu do elity ligi angielskiej. Chińczycy w futbol inwestują duże pieniądze i bardzo możliwe, że zmiana na ławce trenerskiej to dopiero początek… Klub zajął 14. miejsce w ubiegłym sezonie Championship, więc nie będzie niespodzianką, gdy właściciele zdecydują, że do awansu poza nowym trenerem potrzebni będą także nowi piłkarze.

Póki co miejsce kontuzjowanego Michała Żyry ma zająć wypożyczony z Benfiki, młodszy od Polaka o 2 lata, Helder Costa. W ubiegłym sezonie zawodnik przebywał na wypożyczeniu w AS Monaco, gdzie w 25 meczach strzelił trzy gole. Menadżerem Costy jest znany portugalski agent Jorge Mendes, który pośredniczył przy sprzedaży klubu, a teraz ma pomagać Wilkom w pozyskiwaniu nowych zawodników.

Aleksandra Pika, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie