Blain: Chcemy zdobyć złoto

Siatkówka
Blain: Chcemy zdobyć złoto
fot. Cyfrasport

"Chcemy dobrze rozpocząć zmagania, bo to jest bardzo ważne. Na pewno lepiej zacząć od spotkania z Egiptem niż z Rosją, bo będzie łatwiejsze wejście w turniej. Prawda jest taka, że w Rio de Janeiro trzeba wygrywać z każdym zespołem, jeżeli chce się odnieść sukces" - powiedział asystent selekcjonera reprezentacji Polski w siatkówce Philippe Blain.

Rywalizację w Rio de Janeiro rozpoczniecie w niedzielę meczem z Egiptem, zespołem który chyba jest najmniej znamy, ponieważ rzadko z nim gramy. To dobry rywal na początek?

Philippe Blain: To bardzo dobry przeciwnik. Egipcjanie poczynili ostatnio duże postępy. Grali w II dywizji Ligi Światowej. My przede wszystkim chcemy dobrze rozpocząć zmagania, bo to jest bardzo ważne. Na pewno lepiej zacząć od spotkania z Egiptem niż z Rosją, bo będzie łatwiejsze wejście w turniej. Prawda jest taka, że w Rio de Janeiro trzeba wygrywać z każdym zespołem, jeżeli chce się odnieść sukces. Jeżeli zakwalifikujemy do ćwierćfinału, to będzie jeszcze trudniej. Trafimy na bardzo silnego rywala.

Na igrzyskach w Londynie w 2012 roku Polska w fazie grupowej przegrała z Australią. Jeden słabszy dzień sprawił, że w ćwierćfinale trafiliśmy na Rosjan, późniejszych złotych medalistów. Co trzeba zrobić, aby utrzymać dobrą formę przez cały turniej?

Rosja jest teraz w grupie z Polską, więc nie będzie naszym przeciwnikiem w ćwierćfinale i to jest plus. To co musimy zrobić, to od pierwszego spotkania być skupionym, grać pełni energii, a wtedy nasze mecze mogą być najlepsze. Dzięki temu będziemy lepiej przygotowani do późniejszej rywalizacji.
 
Ćwierćfinałowe spotkanie wydaje się być najważniejsze, bowiem drużyna albo będzie grała dalej o medale, albo zakończy rywalizację na piątym miejscu, jak w Londynie.

Jeśli wyjdziesz z grupy, wtedy każdy mecz będzie trudny i każdy może być ostatni. Pierwsza czwórka z tamtej grupy na pewno jest mocna, dlatego mimo wszystko lepiej jest zagrać z zespołem z czwartego miejsca niż pierwszego.

W Brazylii macie dwa tygodnie czasu na aklimatyzację i przygotowanie się do turnieju. Jakie sztab szkoleniowy ma plany na najbliższe dni?

Chcieliśmy być w Brazylii wcześniej, aby spokojnie potrenować. W ciszy możemy realizować nasz plan. Znaleźliśmy odpowiednie miejsce, więc wszystko dobrze się ułożyło. W spokoju pracujemy nad naszą grą, techniką, atmosferą. To ważne, bowiem zanim pojedziemy do wioski olimpijskiej i załatwimy wszystkie sprawy związane z pobytem, minie trochę czasu. My wtedy będziemy już gotowi do gry.

Jaki medal was zadowoli? Każdy czy tylko złoty?

To trudne pytanie. Oczywiście zaczynając turniej chcemy zdobyć złoto, ale najpierw po wyjściu z grupy musimy mocno skupić się na ćwierćfinale. Ewentualne kolejne spotkania będą jeszcze ważniejsze.

RM, pzps.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze