Rio 2016: Czad, Bhutan i Tuvalu. 10 najmniej licznych reprezentacji na igrzyskach

Inne
Rio 2016: Czad, Bhutan i Tuvalu. 10 najmniej licznych reprezentacji na igrzyskach
fot. PAP

Najliczniej reprezentowana na igrzyskach w Rio de Janeiro reprezentacja USA składa się z 544 sportowców. O Amerykanach głośno jest zawsze, a w mediach bardzo rzadko usłyszeć możemy o reprezentantach krajów dużo mniejszych acz równie pięknych. Prezentujemy 10 najmniej licznych kadr na igrzyska, spośród których w żadnej nie ma więcej niż dwóch osób! Prawdziwie wyjątkowa jest "reprezentacja" Tuvalu, której jedyny reprezentant jest sprinterem z przeszłością piłkarską.

Suazi (2 reprezentantów/1 119 000 mieszkańców)

Najmniejszy kraj półkuli południowej ma zaledwie 17,5 tyś km². Oboje spośród przedstawicieli Suazi na igrzyskach w Rio to sprinterzy. 23-letnia Phumlile Ndzinisa, podobnie jak nasza Ewa Swoboda powalczy w biegu na 100 metrów, natomiast jej rodak Sibusiso Matsenjwa pobiegnie na dystansie dwukrotnie dłuższym.

Somalia (2 reprezentantów/10 800 000 mieszkańców)

Kolejny afrykański kraj (choć tym razem nieco większy) i kolejni biegacze. W tym wypadku 20-letni Mohamed Mohamed biega jednak na dłuższym dystansie (5000 metrów), natomiast jego koleżanka z reprezentacji Maryan Muse postara się przebrnąć przez eliminacje na 400 metrów. Somalia znana jest z dużej siły rażenia, bowiem... zajmuje setne miejsce w rankingu najpotężniejszych armii na świecie - jest w niej 12 000 zawodowych żołnierzy i aż dwa razy tyle rezerwistów, a także duże opancerzenie. Na armię wydaje się rocznie 60 milionów dolarów.

Nauru (2 reprezentantów/11 000 mieszkańców)

Dwójka sportowców przybędzie także do Brazylii z malowniczego wyspiarskiego państewka na Oceanie Spokojnym. Reprezentanci Nauru obrali jednak zupełnie inny profil sportowej rywalizacji - Ovini Uera jest judoką i powalczy o medale w kategorii do 90 kg, natomiast w kadrze jest też przedstawiciel podnoszenia ciężarów w kategorii 56 kg - Elson Brechtefeld. Nauru to najmniejsza niezależna republika świata. Co ciekawe, posiada największy odsetek ludzi... otyłych. Aż 94% mieszkańców tego państwa ma nadwagę, zaś blisko połowa cierpi na cukrzycę. Jest też jedynym państwem świata, nie posiadającym oficjalnej stolicy.

Mauretania (2 reprezentantów/4 000 000 mieszkańców)

Nie będzie zaskoczenia jeśli napiszemy, że z tego pustynnego kraju w Afryce, do Rio przybędą biegacze. Sprinter na 100 metrów Jidou El Moctar już raz brał udział w igrzyskach (był chorążym w Londynie), natomiast debiutantką na tej imprezie jest 24-letnia biegaczka na 800 metrów Houleye Ba. Mauretania oprócz pustyń słynie także z plagi szarańczy, które nawiedzają uprawy i niszczą plony - zaledwie 53% populacji ma dostęp do wody pitnej.

Dominika (2 reprezentantów/72 300 mieszkańców)

Malutki kraj na Karaibach okazuje się być wylęgarnią... trójskoczków. Określenie to może być jednak nieco naciągane, bo jeden z dwójki reprezentantów Dominiki Yordanys Duranona pochodzi z innej wyspy - Kuby. Co ciekawe jego koleżanka z kadry Thea LaFond weźmie udział także w konkursach skoku wzwyż i skoku w dal.

Liberia (2 reprezentantów/4 500 000 mieszkańców)

Liberia, czyli w dosłownym przełożeniu "ziemia wolności", a najbardziej znanym sportowcem był znakomity piłkarz, George Weah - laureat nagrody zawodnika roku FIFA i późniejszy... kandydat na prezydenta kraju. Do Rio kraj położony na zachodzie Czarnego Lądu wyśle parę sprinterów: Miriam Kromah i Emmanuela Matadi. Oboje na co dzień studiują na amerykańskich uniwersytetach.

Gwinea Równikowa (2 reprezentantów/1 200 000 mieszkańców)

W konstytucji Gwinei Równikowej jako język oficjalny wpisany jest hiszpański, a w czasach kolonialnych nazywana była właśnie Gwineą Hiszpańską. Reprezentantka tego niewielkiego kraju w Afryce Środkowej to stały bywalec na turniejach olimpijskich, bowiem dla urodzonej we Francji 36-letniej lekkoatletki będzie to już czwarta taka impreza - trzykrotnie wystąpiła w półfinałach olimpijskich w 100m przez płotki. Jej partnerem będzie jedynie startujący na 800m Benjamin Enzema.

Czad (2 reprezentantów/13 600 000 mieszkańców)

Kraj aż czterokrotnie większy od Polski (zaledwie 7,5 osoby na km²) swoją nazwę zawdzięcza największemu zbiornikowi wodnemu w kraju i drugiemu pod względem wielkości na całym kontynencie. Jego reprezentanci obsadzą dwie konkurencje biegowe: nastolatek Bachir Mahamat pobiegnie na dystansie 400m, zaś Bibiro Ali Taher powalczy na 5000m kobiet.

Bhutan (2 reprezentantów/740 000 mieszkańców)

Narodowym sportem kraju we wschodnich Himalajach jest... łucznictwo, które jest częścią krajowej kultury. W dyscyplinie tej sprawdzi się jedna z zawodniczek: dwukrotna medalistka mistrzostw Azji nazywa się... Karma. Drugą z reprezentantek kraju będzie Lenchu Kunzgang - jego specjalność to karabin pneumatyczny na odległości 10m. Bhutan jest odcięty górami od świata aż z trzech stron, zaś najwyższy szczyt (Gangkhar Puensum) ma 7570 m n.p.m.

Tuvalu (1 reprezentant/10 600 mieszkańców)

Jedno z najmniejszych państw świata, którego nazwa to po prostu "osiem wysp" (w rzeczywistości jest ich dziewięć). Położony na Oceanie Spokojnym wielokrotnie otrzymywał od Nowej Zelandii propozycję przyjęcia na swój teren mieszkańców, którzy zagrożeni byli zalaniem przez podnoszący się poziom oceanu. Jednym z ponad dziesięciu tysięcy mieszkańców jest Etimoni Timuani, który weźmie udział w sprincie na 100m. Jego postać jest o tyle ciekawa, że jeszcze niedawno był... profesjonalnym piłkarzem i ma w swoim dorobku pięć występów w reprezentacji Tuvalu.

Paweł Ślęzak, Hubert Chmielewski, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze