Kowbojski weekend w Karkonoszach

Inne

Na 5 sierpnia w Western City w Ścięgnach koło Karpacza zaplanowano „Puchar Karkonoszy” w Polish Cowboy Race. W barwach Cyfrowego Polsatu wystąpi tam 7-krotny mistrz Polski i dwukrotny mistrz Europy Centralnej - Tomasz Turkowski. Zawody są imprezą towarzyszącą XVI Międzynarodowym Mistrzostwom Polski w konkurencjach z bydłem, które odbędą się 6-7 sierpnia.

Polish Cowboy Race to konkurencje jeździectwa westernowego, w których liczy się sprawność jeźdźca i technika konia. Znajdą się tu elementy konkurencji Reining (dynamiczne ujeżdżenie westernowe), Trail (tor przeszkód), czy Calf Roping (lasso).

 

Koń prowadzony przez skutecznego jeźdźca musi wykazać się szybkością i precyzją oraz wszechstronnością.  - Jeździectwo to widowiskowy sport - przekonuje Turkowski. Najpopularniejszą konkurencją westernową jest reining, czyli ujeżdżanie konia, gdzie liczy się szybkość, dynamika i technika. - Najważniejsze jest zgranie z koniem i finezja przy najwyższej prędkości - zaznacza kilkukrotny mistrz Polski.

 

Na zawodach ważne będą też tzw. „szybkościówki”, czyli konkurencje barrel racing i pole bending. Barrel racing to dyscyplina, w której w której koń i jeździec próbują w jak najkrótszym czasie ukończyć przejazd dookoła beczek. Pole bending to natomiast wyścig pomiędzy 6 tyczkami, rozstawionymi co 6,40 metra - rekord Polski wynosi 21,56 sekundy.

 

Mimo iż, jeździectwo w stylu western jest mniej popularne niż klasyczna jazda konna to widowiskowość i emocje są zdecydowanie większe. - Tutaj ma być show!- tłumaczy Turkowski.

Aleksandra Pika, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze