Rio 2016: 271 rosyjskich sportowców wystąpi na igrzyskach

Inne
Rio 2016: 271 rosyjskich sportowców wystąpi na igrzyskach
fot. PAP

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zatwierdził start 271 rosyjskich sportowców w rozpoczynających się w piątek igrzyskach w Rio de Janeiro. To 70 procent reprezentacji "Sbornej" , która pierwotnie miała wystąpić w tej imprezie przed karami za skandal dopingowy.

"Mamy dobre wieści dla kibiców rosyjskiej reprezentacji. Większość ekipy z danych sportów została zatwierdzona w całości. Nie ma teraz innej reprezentacji, która byłaby tak czysta i tak uważnie kontrolowana jak rosyjska" - podkreślił szef tamtejszego komitetu olimpijskiego Aleksander Żukow.

 

Wykluczonych z igrzysk zostało łącznie ponad 100 zawodników z tego kraju, w tym 67 lekkoatletów.

 

MKOl zatwierdził tym samym decyzje międzynarodowych federacji poszczególnych dyscyplin. Początkowo nakazał im działać samodzielnie, za co został skrytykowany przez środowiska antydopingowe, m.in. Światową Agencję Antydopingową (WADA) oraz niektóre narodowe agencje. Dlatego później powołał trzech ekspertów, którzy mieli podjąć ostateczną decyzję.

 

W następstwie wykrycia dopingowego procederu Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) wykluczyła z igrzysk wszystkich reprezentantów Rosji w tej dyscyplinie, z wyjątkiem skoczkini w dal Darii Klisziny, która wystartuje pod flagą olimpijską. Wykluczono też sztangistów oraz część wioślarzy, kajakarzy, kolarzy, pływaków, pięcioboistę i zapaśnika.

 

W czwartek pojawiła się jednak jeszcze szansa na występ pływaczki Julii Jefimowej i wioślarzy Anastazji Karabelszikowej i Iwana Podsziwałowa, którzy odbyli już wcześniej karę za doping. Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) uznał, że ich wykluczenie z olimpijskich zmagań jest "niewykonalne", gdyż oznaczałoby to ukaranie ich po raz drugi za to samo wykroczenie.

 

"Taka decyzja to brak szacunku dla prawa sportowców do naturalnej sprawiedliwości" - oceniono w komunikacie CAS.

 

Trybunał nie przychylił się jednak do wniosku trojga zawodników o zezwolenie im na start w Rio, tylko skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia przez światowe federacje.

 

Przewodniczący MKOl Thomas Bach w dalszym ciągu broni decyzji o niewykluczeniu wszystkich Rosjan z igrzysk, o co apelowała WADA i niektóre krajowe agencje. Argumentował on, że wszyscy sportowcy nie powinni być karani za przewinienie rządu.

 

"Przestrzegamy zasad sprawiedliwości, a ona jest niezależna od polityki. Nie możesz odpowiadać na łamanie prawa tym samym. To niszczenie sprawiedliwości. Musimy szanować podstawy naturalnego prawa" - podkreślił.

IM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie