Brazylijczycy mają rozmach! Igrzyska olimpijskie w Rio oficjalnie rozpoczęte

Inne
Brazylijczycy mają rozmach! Igrzyska olimpijskie w Rio oficjalnie rozpoczęte
fot. PAP/EPA

W nocy z piątku na sobotę w Rio de Janeiro, z wielkim przytupem rozpoczęły się XXXI Letnie Igrzyska Olimpijskie! Podczas ceremonii otwarcia na stadionie Maracana, zaprezentowały się tysiące sportowców z całego świata, w tym reprezentacja Polski prowadzona przez Karola Bieleckiego! Na zakończenie ceremonii olimpijski znicz rozpalił były brazylijski maratończyk Vanderlei de Lima!

Organizatorzy przed długi czas utrzymywali program ceremonii w tajemnicy. Po niedzielnej próbie do mediów przedostały się jednak informacje o niektórych elementach tego widowiska. Główną gwiazdą miała być brazylijska modelka - Gisele Bundchen. W rzeczywistości Bundchen zaprezentowała się publiczności na całym świecie tylko przez chwilę, a większe wrażenie na widzach musiały zrobić efektowne animacje i charakterystyczna brazylijska muzyka.

 

Część artystyczna trwała około godzinę, a tuż po niej na murawie zaczęli pojawiać się sportowcy ze wszystkich krajów świata. Zaczęło się tradycyjnie od Grecji, a kibice reprezentacji Polski musieli długo i cierpliwie czekać na naszych zawodników. Tych wyprowadził piłkarz ręczny Karol Bielecki. Defiladę, którą tworzyło najwięcej w historii - 207 ekip, zamknęły reprezentacje... uchodźców i Brazylii, a następnie przyszedł czas na oficjalne rozpoczęcie igrzysk. Formalności dopełnił pełniący obowiązki prezydenta Brazylii Michel Temer, który przy tym został... wygwizdany!

 

Gwizdów nie było natomiast przy rozpaleniu olimpijskiego znicza. Pod nieobecność Pele wydawało się, że zaszczytu symbolicznego rozpoczęcia imprezy dostąpi Gustavo Kuerten, ale były tenisista tylko wniósł ogień na Maracanę. Trasę olimpijskiej sztafety zakończył natomiast Vanderlei de Lima - maratończyk, który w dramatycznych okolicznościach przegrał olimpijskie złoto podczas igrzysk w Atenach. To on spuentował fantastyczny wieczór w Rio de Janeiro.

 

Igrzyska po raz pierwszy odbywają się w Ameryce Południowej. Do 21 sierpnia o medale w 306 konkurencjach będzie rywalizować około 10,5 tys. sportowców.

 

Zmagania już w środę zainaugurowały piłkarki nożne, w czwartek odbyły się pierwsze mecze turnieju mężczyzn, a w piątek przed ceremonią otwarcia odbyły się kwalifikacje w łucznictwie z udziałem Kariny Lipiarskiej-Pałki.

 

Polskę reprezentować będzie 242 sportowców w 23 dyscyplinach. Jest to czwarta pod względem liczebności ekipa w historii występów biało-czerwonych. Najwięcej - 306 sportowców - startowało w 1980 roku w Moskwie. 288 osób pojechało do Monachium (1972), a 263 osiem lat temu do Pekinu.

 

Biało-czerwoni mają w dorobku łącznie 271 medali, a przed czterema laty wywalczyli 10 (dwa złote, dwa srebrne i sześć brązowych), podobnie jak na dwóch wcześniejszych olimpiadach w Atenach i Pekinie.

 

Najliczniejszą grupą w reprezentacji Polski stanowią lekkoatleci - 70. W dalszej kolejności są wioślarze - 26, pływacy - 21, kolarze - 17 i kajakarze - 15. O medale biało-czerwoni powalczą także w dwóch dyscyplinach drużynowych - piłce ręcznej i siatkowej.

 

Zapis relacji na żywo.

SA, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze