"Planujemy z okazji tysięcznego złotego medalu coś specjalnego" - powiedziała na konferencji prasowej szefowa komisji marketingu Amerykańskiego Komitetu Olimpijskiego Lisa Baird.

 

Wprawdzie dotychczasowa liczba złotych medali sportowców USA zgodna jest z dokumentacją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, to jednak są kraje, które uważają, że to im powinny być przypisane medale widniejące po stronie USA.

 

Tak jest w przypadku Austriaka Juliusa Lenharta. Zawodnik startował w igrzyskach olimpijskich w amerykańskim St. Louis w 1904 roku w rywalizacji gimnastyków, gdzie wywalczył dwa złote i jeden srebrny medal. Sukces poszedł jednak na konto USA, ponieważ Lenhart pracował w tym kraju i startował w barwach filadelfijskiego klubu gimnastycznego.

 

Osiągnięcia zawodnika, który po igrzyskach powrócił do rodzinnego kraju, gdzie w 1908 roku zakończył karierę sportową, przypisują sobie także Austriacy. Pierwszy w historii podwójny złoty medalista olimpijski zmarł 10 listopada 1962 roku w rodzinnym Wiedniu, w wieku 86 lat.