Puchar Polski: Dwie drużyny z Ekstraklasy za burtą

Korona Kielce i Bruk-Bet Termalica Nieciecza to jedyne drużyny z Lotto Ekstraklasy, które przegrały z niżej notowanymi rywalami we wtorkowych meczach 1/16 finału Pucharu Polski. Kielczanie po rzutach karnych ulegli drugoligowej Puszczy Niepołomice. Honor klubów z województwa świętokrzyskiego uratowało jednak... grające w czwartej klasie rozgrywkowej KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski.

Piłkarze z Ostrowca Świętokrzyskiego wywalczyli awans do kolejnej fazy mimo tego, że do 63. minuty przegrywali u siebie z Rakowem Częstochowa 0:2. Wspaniałe pół godziny w wykonaniu gospodarzy i trzy błyskawiczne gole dały jednak cenne zwycięstwo klubowi, który jeszcze kilkanaście lat temu grał w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Niespodzianki nie sprawili piłkarze Olimpii Zambrów, którzy ulegli u siebie Arce Gdynia 0:1 po golu Da Silvy z rzutu karnego... w 90. minucie. Jedna bramka rozdzieliła również ekipy Miedzi Legnica i Górnika Łęczna, a piłkarze ekstraklasowego zespołu z małymi kłopotami awansowali do 1/8 finału.

Fatalna passa w Ekstraklasie nie przełożyła się z kolei na formę Lecha Poznań w Pucharze Polski. Już bez Jana Urbana na ławce lechici rozbili Podbeskidzie w Bielsku-Białej 3:0. Trzy bramki zdobyli także przed własną publicznością gracze Zagłębia Sosnowiec, ale po szalonym i pełnym zwrotów akcji meczu ulegli krakowskiej Wiśle 3:4.

Z Pucharem Polski pożegnały się już z kolei drużyny Korony i Termaliki, które przegrały odpowiednio z Puszczą Niepołomice i Wigrami Suwałki.

Wigry Suwałki - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 2:1 (1:0). Awans: Wigry Suwałki.
Bramki: 1:0 Kuku (45), 2:0 Kamil Zapolnik (70), 2:1 Dawid Nowak (72).

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Lech Poznań 0:3 (0:1). Awans: Lech Poznań.
Bramki: 0:1 Tomasz Kędziora (43), 0:2 Nicki Bille Nielsen (63), 0:3 Nicki Bille Nielsen (86).

Zagłębie Sosnowiec - Wisła Kraków 3:4 po dogrywce (1:1, 3:3, dogrywka 0:1). Awans: Wisła.
Bramki: 1:0 Żarko Udovicic (21), 1:1 Adam Mójta (42-wolny), 2:1 Sebastian Dudek (69-karny), 2:2 Krzysztof Drzazga (75), 2:3 Tomasz Nowak (77-samobójcza), 3:3 Tin Matic (87), 3:4 Denis Popovic (110-karny).

Miedź Legnica – Górnik Łęczna 2:3 (1:1). Awans: Górnik Łęczna.
Bramki: 0:1 Vojo Ubiparip (4-głową), 1:1 Petteri Forsell (10-karny), 1:2 Kamil Późniak (46), 1:3 Bartosz Śpiączka (66), 2:3 Petteri Forsell (80).

Puszcza Niepołomice - Korona Kielce 1:1 po dogr. (0:0), karne 3-2. Awans: Puszcza.
Bramki: 0:1 Vanja Markovic (100), 1:1 Kamil Łączek (104-głową).

KSZO Ostrowiec Świętokrzyski – Raków Częstochowa 3:2 (0:1). Awans: KSZO Ostrowiec Świętokrzyski.
Bramki: 0:1 Konrad Zaradny (42), 0:2 Przemysław Oziębała (50), 1:2 Łukasz Jamróz (63), 2:2 Łukasz Jamróz (81), 3:2 Klaudiusz Łatkowski (78-karny).

Olimpia Zambrów - Arka Gdynia 0:1 (0:0). Awans: Arka Gdynia.
Bramka: Marcus Vinicius (90+4-karny).

Cracovia - Jagiellonia Białystok 0:1 (0:0). Awans: Jagiellonia Białystok.

Bramka: Karol Świderski 46