Puchar Polski: Legia Warszawa prowadziła 2:0, ale przegrała z Górnikiem Zabrze!

Broniąca trofeum Legia Warszawa przegrała w Zabrzu z pierwszoligowym Górnikiem 2:3 po dogrywce i w 1/16 finału odpadła z piłkarskiego Pucharu Polski. Po regulaminowym czasie gry był remis 2:2.

Po pierwszych czterdziestu pięciu minutach wydawało się, że taki scenariusz jest bardzo mało prawdopodobny. Legia Warszawa nie forsowała tempa, a i tak prowadziła 2:0. W przeciągu kilkudziesięciu sekund do siatki trafili Kasper Hamalainen oraz Nemanja Nikolic. Kibice Górnika mogli odzyskać nadzieję chwilę po golu Węgra, gdyż po błędzie Vadisa Odjidjy-Ofoe i faulu Macieja Dąbrowskiego, sędzia odgwizdał rzut karny dla ich ulubieńców. Problem w tym, że Radosław Cierzniak wyczuł intencje Romana Gergela i odbił piłkę.

Górnik przegrywał więc 0:2, nie wykorzystał jedenastki i miał 45 minut, by odwrócić losy w meczu z mistrzem Polski i obrońcą tytułu. Wiele drużyn już by się nie podniosło, ale to nie dotyczyło podopiecznych Marcina Brosza. Na początku drugiej części po świetnie rozegranym rzucie rożnym gola strzelił Bartosz Kopacz. Legia kompletnie nie spodziewała się tego, co właśnie się wydarzyło. Po kolejnych siedmiu minutach mogła być w jeszcze większym szoku, bo niesamowitym uderzeniu z 30. metrów popisał się Rafał Kurzawa.

Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka. Na jej początku w słupek trafił Michał Kucharczyk, a w doliczonym czasie Górnik zaprezentował to, co w regulaminowych 90. minutach. Dośrodkowanie z rzutu rożnego, Kopacz uprzedza rywali i pakuje piłkę do siatki. Legia walczyła o wyrównanie, ale tego dnia nie była w stanie wspiąć się na wyżyny umiejętności. Zabrzanie zaliczyli kapitalny powrót, wygrali 3:2, a w kolejnej rundzie zmierzą się z Wigrami Suwałki.

Górnik Zabrze - Legia Warszawa 3:2 (po dogrywce - 2:2 w regulaminowym czasie gry)

Bartosz Kopacz 54, 105, Rafał Kurzawa 61 - Kasper Hämäläinen 37, Nemanja Nikolić 39

Górnik: 99. Grzegorz Kasprzik - 22. Szymon Matuszek, 2. Bartosz Kopacz, 26. Adam Danch, 7. Rafał Kurzawa - 11. Roman Gergel, 28. Maciej Ambrosiewicz (50, 10. Erik Grendel), 19. Mariusz Przybylski, 8. Konrad Nowak (80, 17. Igor Angulo), 14. Armin Ćerimagić (104, 23. Szymon Skrzypczak) - 18. Dawid Plizga

Legia: 33. Radosław Cierzniak - 4. Igor Lewczuk, 5. Maciej Dąbrowski, 25. Jakub Rzeźniczak, 17. Tomasz Brzyski - 77. Michaił Aleksandrow, 3. Tomasz Jodłowiec, 8. Vadis Odjidja-Ofoe (91, 75. Thibault Moulin), 22. Kasper Hämäläinen (70, 99. Aleksandar Prijović), 7. Steeven Langil (58, 18. Michał Kucharczyk) - 11. Nemanja Nikolić

Żółte kartki: Ambrosiewicz, Kasprzik - Odjidja-Ofoe, Aleksandrow, Jodłowiec

sędziował: Sebastian Krasny (Kraków)
widzów: 16 542