Rio 2016: Polacy ograli Iran po pięciosetowym horrorze! Mamy drugie zwycięstwo!

W swym drugim spotkaniu na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro Polscy siatkarze pokonali Iran 3:2. Mecz miał dramatyczny przebieg: biało-czerwoni wygrali dwie pierwsze odsłony, w dwóch kolejnych górą byli Persowie i dopiero w dramatycznym tie-breaku podopieczni Stephane Antigi przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę.

Na inaugurację olimpijskich zmagań polscy siatkarze gładko, w trzech setach uporali się z Egiptem, a Persowie ulegli 0:3 Argentynie. Mimo to w starciu z wicemistrzami Azji można się było spodziewać ciężkiej przeprawy. Konfrontacje obu ekip w ostatnich latach wielokrotnie miały dramatyczny przebieg,  a dodatkowego smaczku tej rywalizacji dodawał fakt, że trenerem Persów jest Raul Lozano, szkoleniowiec, z którym Polacy sięgnęli w 2006 roku po wicemistrzostwo świata.

Biało-czerwoni bardzo dobrze rozpoczęli spotkanie. Pierwszą odsłonę wygrali zdecydowanie 25:17, grając skutecznie w ataku i nękając rywali zagrywkami (5-0 w asach serwisowych). Drugi set miał już bardziej wyrównany przebieg, walka punkt za punkt trwała do stanu 19:19, w końcówce górą byli jednak biało-czerwoni, a tę odsłonę skutecznym atakiem zakończył  Rafał Buszek.

Gdy wydawało się, że Polacy odniosą kolejne gładkie zwycięstwo, rywale wrócili do gry. W trzeciej partii przeważali od początku, już przy stanie 1:4 Stephane Antiga poprosił o czas. Polacy szybko nadrobili dystans i znów obie ekipy toczyły zaciętą walkę, tym razem do stanu 23:23 i z happy-endem dla Persów. W czwartej odsłonie Polacy prowadzili w końcówce 19:16, ale rywale zdołali jednak odwrócić losy seta. Polacy popełnili dużo błędów własnych, a rywale doprowadzili do zaciętego tie-breaka. W decydującym secie więcej szczęścia mieli podopieczni Stephane Antigi.

Po meczu doszło do przepychanek pod siatką pomiędzy zawodnikami obu ekip. W czwartek Polacy zmierzą się z Argentyńczykami, którzy we wtorek niespodziewanie wygrali z Rosją 3:1 i również mają na koncie dwa zwycięstwa.

Polska - Iran 3:2 (25:17, 25:23, 23:25, 20:25, 18:16)

Polska: Bartosz Kurek, Karol Kłos, Grzegorz Łomacz, Michał Kubiak, Mateusz Mika, Mateusz Bieniek - Paweł Zatorski (libero) oraz Rafał Buszek, Dawid Konarski, Bartosz Bednorz.
Iran: Shahram Mahmoudi, Milad Ebadipour Ghara, Mir Saeid Marouflakrani, Seyed Mohammad Mousavi Eraghi, Hamzeh Zarini, Adel Gholami - Mahdi Marandi (libero) oraz Mehdi Mahdavi, Amir Ghafour, Farhad Ghaemi.