Które stworzenia wygrałyby z Boltem? Jest struś, kompsognat i... roztocza

Inne
Które stworzenia wygrałyby z Boltem? Jest struś, kompsognat i... roztocza
fot. PAP

Dramatów i nerwowych minut na igrzyskach w Rio nikomu z nas nie brakuje. Biznesowy „Forbes” postanowił rozluźnić nieco atmosferę, publikując tekst porównujący szybkość Jamajczyka Usaina Bolta... z szybszymi od niego zwierzakami.

Autorka, pani Shaena Montanari jest paleontologiem, specjalizującym się w biologii porównawczej. Za (na razie) sześciokrotnego złotego medalistę olimpijskiego w sprintach wzięła się porównując jego najlepszy czas na 100 metrów (9,58 sek na mistrzostwach świata 2009 roku w Berlinie) i osiągnięta przeciętną szybkość (43,4 km/h). „Usain jest na pewno najszybszym człowiekiem  na świecie, ale z tymi stworzeniami nie miałby większych szans” – pisze w „Forbesie” dr Montanari. Jest przy okazji podróż w daleką przeszłość:

1. Struś: Żaden ptak nie biega szybciej – struś potrafi biegać z szybkością ponad 69 kilometrów na godzinę, będąc przy tym nieprawdopodobnie wytrzymały. Z badań wynika, że struś potrafi przebiec 16 kilometrów (10 mil), utrzymując przeciętną szybkość przekraczającą 48 km/h! Sprawdziłby się więc zarówno jako sprinter, jak maratończyk.


2. Kompsognat (compsognathus): jeden z najmniejszych (wielkości indyka) był jednym z najszybszych – jeśli nie najszybszym - dinozaurem. Symulacje komputerowe sugerują, że kompsognat potrafił biegać z szybkością ponad 64 km/h. Ze znacznie bardziej niebezpiecznym welociraptorem (37 km/h) Usain nie miałby problemów. Gdyby potrafił przenieść się do okresu jury, jakieś 75 mln lat...


3. Greyhound: pies, który jest hodowany dla szybkości. Do końca XIX wieku, greyhoundy wykorzystywano przede wszystkim jako psy myśliwskie, później  głównie jako  psy  przygotowywane na tory wyścigowe. Szybkość maksymalna: 69 km/h.


4. Roztocze (drobny pajęczak lądowy). Coś spoza „normalnego” pomiaru szybkości. Gdyby przyjąć mierzenie szybkości w porównaniu do rozmiarów, to roztocza nie mają sobie równych. Odmiana żyjąca w południowej Kalifornii, potrafi pokonać 322 długości swojego ciała w czasie jednej sekundy! Dla porównania – gepard, najszybsze zwierzę na planecie Ziemia (oficjalnie zmierzona maksymalna szybkość – 103 km/h!) – na sekundę pokonuje „tylko” szesnaście długości swojego ciała. Gdyby wspomniane przeliczenia przyjąć w obliczaniu szybkości człowieka, musielibyśmy biegać... 2092 kilometry na godzinę!

Przemek Garczarczyk, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie