Mistrz olimpijski w judo kończy karierę

"To były moje ostatnie zawody w karierze" - powiedział słynny grecki judoka Ilias Iliadis (kat. 90 kg) po nieudanym występie w igrzyskach w Rio de Janeiro. Mistrz olimpijski z Aten (2004) przegrał pierwszą walkę i odpadł z turnieju.

W zaledwie 45 sekund Iliadis został pokonany przez późniejszego brązowego medalistę Chińczyka Xunzhao Chenga. - Takie jest judo i taki jest sport, wszystko się może wydarzyć. Napisałem swoją historię w judo, a teraz nadszedł czas, aby zakończyć karierę. To były moje ostatnie zawody. Wszystko w życiu ma swój czas - stwierdził 29-letni Iliadis w wywiadzie dla greckiej telewizji.

Mający gruzińskie korzenie Iliadis dał się poznać sportowemu światu w 2004 w Atenach. Mając niespełna 18 lat został tam mistrzem olimpijskim w kategorii 81 kg. Osiem lat później wywalczył brąz na igrzyskach w Londynie w wadze 90 kg. Trzy razy był mistrzem świata, dwukrotnie mistrzem Europy.

Podczas tegorocznych ME w rosyjskim Kazaniu ze znakomitym Grekiem wygrał Piotr Kuczera; Polak ostatecznie wywalczył brązowy krążek.

Na IO w Rio de Janeiro w kat. 90 kg triumfował Japończyk Mashu Baker.