Rio 2016: Męska dwójka podwójna wagi lekkiej w finale A

Męska dwójka podwójna wagi lekkiej w składzie Artur Mikołajczewski, Miłosz Jankowski awansowała do finału A wioślarskich regat olimpijskich w Rio de Janeiro. Polacy zajęli trzecie miejsce w swoim półfinale, a wyścig wygrała osada RPA przed Norwegią.

Do finału A awans uzyskiwały trzy najlepsze osady. Polacy stoczyli niezwykle dramatyczną walkę z Włochami o trzecią lokatę i wyprzedzili ich praktycznie na finiszu o zaledwie o 0,22 sekundy. Piąte miejsce zajęła Dania, szósta była Austria.

Zwycięzcy James Thompson, John Smith uzyskali czas 6.38,01 i wyprzedzili Norwegów Kristoffera Bruna i Are Strandliego o 0,64 s. Polacy do triumfatorów stracili 2,22. O medale Mikołajczewski i Jankowski powalczą w piątek.

Wcześniej awansu do najlepszej szóstki nie udało się wywalczyć dwóm kobiecym osadom - dwójce bez sterniczki (Anna i Maria Wierzbowskie) i dwójce podwójnej wagi lekkiej (Weronika Deresz, Martyna Mikołajczak). Obie załogi zajęły piąte lokaty w półfinałach i popłyną w finale B.

W czwartek na torze regatowym zaprezentują się jeszcze cztery polskie załogi. O medale walczyć będą czwórki podwójne mężczyzn i kobiet oraz kobieca dwójka podwójna. Natomiast w repasażu popłynie męska ósemka.