Memoriał Henryka Łasaka: Zwycięstwo Franczaka

Paweł Franczak (Verva Activejet Team) wygrał w sobotę 18. Międzynarodowy Memoriał Henryka Łasaka ze startem i metą w Suchej Beskidzkiej. Na podium stanęli też inni dwaj polscy kolarze - Sylwester Janiszewski (Wibatech Fuji) i Artur Detko (Domin Sport).

Na metę dotarł peleton złożony z 88 kolarzy. Najlepiej finiszował Franczak, który wyprzedził Janiszewskiego i Detkę. Czwarty był Norbert Banaszek (Verva Activejet Team). Najlepszy z kolarzy zagranicznych, Hiszpan Francesco Zurita Martinez zajął piąte miejsce.

Kolarze do pokonania mieli trasę długości 165,5 km. Złożyły się na nią cztery pętle po Suchej Beskidzkiej oraz pięć po okolicy. Wystartowało 145 zawodników z 17 krajów. Do mety dojechało 120.

Henryk Łasak urodził się w 1932 r. w Lesie koło Warszawy. Był trenerem kolarskiej reprezentacji Polski, wychowawcą i szkoleniowcem medalistów olimpijskich oraz mistrzów świata, m.in. Ryszarda Szurkowskiego i Stanisława Szozdy. Zginął w styczniu 1973 r. w wypadku samochodowym w Skomielnej Białej koło Suchej Beskidzkiej.