Sensacja w Rio! Nieudany podstęp bramkarki i koniec dominacji USA

Reprezentacje Szwecji i Niemiec awansowały do półfinału turnieju piłki nożnej kobiet na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Szwedki pokonały po rzutach karnych drużynę USA, a Niemki wyeliminowały ekipę Chin.

Odpadnięcie Amerykanek to ogromna sensacja. Od momentu, gdy piłka nożna kobiet w 1996 roku pojawiła się w programie igrzysk olimpijskich reprezentantki tego kraju zawsze grały w meczach o złoto! Triumfowały w Atlancie (1996), Atenach (2004), Pekinie (2008) i Londynie (2012), gdzie pokonały w finale 2:1 reprezentację Japonii. Jedynie w Sydney (2000) zajęły drugie miejsce, przegrywając w decydującym meczu 2:3 (po dogrywce) z reprezentacją Norwegii.

Tym razem piłkarki Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy w historii wrócą z igrzysk bez medalu. Zadecydował o tym dramatyczny bój ze Szwecją. Drużyna ze Skandynawii prowadziła po trafieniu Stiny Blackstenius, Alex Morgan wyrównała w 77. minucie. Doszło do dogrywki, która nie przyniosła zmiany rezultatu i pierwszego półfinalistę igrzysk w Rio miała wyłonić seria rzutów karnych.

W pierwszej kolejce pojedynek z bramkarką rywalek przegrała Alex Morgan, w trzeciej nie wykorzystała jedenastki Szwedka Lindy Sembrant. Emocje sięgnęły zenitu w piątej kolejce. Gdy Christen Press posłała piłkę nad bramką, stało się jasne, że Linda Dahlkvist może przechylić losy rywalizacji na stronę Szwecji. Bramkarka USA Hope Solo chciała wyprowadzić rywalkę z równowagi i w decydującym momencie poprosiła o... zmianę rękawic. Podstęp się nie udał i po chwili Szwedki cieszyły się z awansu do półfinału.