Polska bezradna w starciu ze Słowenią, ale mamy awans do ćwierćfinału!

Bardzo słaba druga połowa w wykonaniu polskich szczypiornistów sprawiła, że biało-czerwoni w ostatnim spotkaniu grupowym w Rio de Janeiro przegrali ze Słowenią 20:25. Mimo porażki zagramy jednak w ćwiercfinale po tym, jak Niemcy pokonali Egipcjan, którzy mogli wyprzedzić nas w tabeli grupy B!
Po raz ostatni Polska grała ze Słowenią na wielkiej imprezie w 2013 roku na MŚ w Hiszpanii

Mecz Polska - Słowenia miał kolosalne znaczenie dla układu tabeli grupy B. W razie wygranej Polaków, mieliśmy przeskoczyć w klasyfikacji zawodników z Bałkanów, którzy do tej poniedziałku odnieśli w Rio de Janeiro trzy zwycięstwa i mieli na koncie sześć punktów. Słoweńcy przegrali dopiero w czwartej kolejce spotkań, a ich pogromcami okazali się mistrzowie Europy - Niemcy. Biało-czerwoni z kolei rozkręcali się z meczu na mecz i po dwóch porażkach, w kolejnych dwóch spotkaniach zapisali w swoim dorobku dwie wygrane: z Egiptem i Szwecją (mieli cztery punkty).

Po raz ostatni obie ekipy mierzyły się na wielkiej imprezie w 2013 roku podczas mistrzostw świata w Hiszpanii. Wtedy, w meczu fazy grupowej, minimalnie lepsi okazali się Słoweńcy, którzy wygrali 25:24, a 8 bramek rzucił nam Borut Mackovsek. Tym razem nie ma go jednak w odmienionej kadrze Słowenii, w której na turnieju w Rio brylował skrzydłowy Blaz Janc - zdobywca 21 bramek w czterech spotkaniach Słoweńców na igrzyskach. W składzie reprezentacji Polski znalazł się z kolei najlepszy w meczu sprzed trzech lat Polak - Michał Jurecki, którego występ stał jednak pod wielkim znakiem zapytania ze względu na kontuzję kostki.

Jurecki ostatecznie po raz kolejny nie pojawił się na parkiecie w Rio de Janeiro, a pod jego nieobecność na lewym rozegraniu ponownie bardzo dużo minut dostał niezwykle skuteczny w Brazylii Karol Bielecki. W pierwszej połowie Karol rzucił jednak tylko jedną bramkę, ale w trafianiu do siatki wyręczali go koledzy, w tym... Piotr Wyszomirski, który w ciągu trzydziestu minut zdobył dwie bramki, czyli więcej niż w przeciągu całej dotychczasowej kariery reprezentacyjnej!

Polacy koncertowo zagrali pierwsze pięć minut spotkania, po których prowadzili już 4:1. Kolejne cztery gole były już jednak dziełem rywali, którzy byli nieuchwytni dla naszych obrońców. Mieliśmy ogromne problemy także w ataku, a Słoweńcy cały czas trzymali nas na dystans dwóch/trzech bramek różnicy. Znakomita końcówka pierwszej połowy w wykonaniu podopiecznych Tałanta Dujszebajewa sprawiła jednak, że dogoniliśmy rywali w ostatniej chwili, a po rzucie Jachlewskiego mogliśmy nawet prowadzić. Przy stanie 13:13 "Siwy" nie trafił jednak na pustą bramkę.

Drugiej części gry Polacy nie będą jednak miło wspominać. Zaczęliśmy ją bardzo mizernie w ofensywie, co było spowodowane agresywną obroną zawodników z Bałkanów. Po drugiej stronie nie mylili się z kolei Uros Zorman, Jure Dolenec i Miha Zarabec, którzy co chwilę dziurawili nasze szyki obronne. Zaporą nie do przejścia był Gorazd Skof - doświadczony bramkarz w pewnym momencie miał nawet 56 procent skuteczności między słupkami.

Czary goryczy dopełniła czerwona kartka dla Mariusza Jurkiewicza, który został odesłany na trybuny za uderzenie łokciem rywala. Słoweńcy w pełni kontrolowali przebieg boiskowych wydarzeń i finalnie pokonali naszą reprezentację 25:20. Oznaczało to, że Polacy musieli kibicować Niemcom, którzy nie mogli przegrać z Egiptem, by biało-czerwoni awansowali do ćwierćfinału. Na szczęście mistrzowie Europy ograli zawodników z Afryki 31:25, ratując skórę biało-czerwonym!

POLSKA – SŁOWENIA 20:25 (13:13)

POLSKA: Wyszomirski 2, Szmal – Daszek 2, Krajewski 1, Wiśniewski 2, Bielecki 4, Syprzak 2, Kus, Szyba 3, Jachlewski 1, Lijewski 2, Jurkiewicz 1, Jurecki.

SŁOWENIA: Lesjak, Skof – Zorman 3, Kavticnik 4, Janc 1, Bezjak 2, Cingesar 1, Gaber 1, Razgor 2, Zarabec 7, Dolenec 2, Blagotinsek 2, Poteko.

Sędziowali: Vaclav Horacek i Jiri Novotny (Czechy).

14:23

Polska - Słowenia

Rozpoczynamy naszą relację z meczu!

14:25

Zobaczmy jakie rezultaty dają awans reprezentacji Polski.

Polska - Słowenia: Co musi się stać, by piłkarze ręczni awansowali do ćwierćfinału?

14:26

Mecz poprowadzą sędziowie z Czech – Vaclav Horacek oraz Jiri Novotny.

14:27

Zawodnicy są już na parkiecie. Czas na hymny!

14:29

O doping prosi obrotowy reprezentacji!

14:30

Zaczynamy!

14:31

Polska - Słowenia 0:0

Polacy powstrzymani w pierwszej akcji. Syprzak trafił w bramkarza.

14:32

Polska - Słowenia 1:0

Pierwsza dobra kontra Polaków! Wisniewski!

14:34

Polska - Słowenia 2:0

Znów tracą piłkę Słoweńcy. Mądrze rozegrana akcja Polaków i perfekcyjnie Syprzak!

14:35

Błąd kroków Krajewskiego... Mogło być 3:0

14:36

Polska - Słowenia 2:1

Polacy przez pięć minut świetnie się bronili, ale w końcu przedarł się Zorman i pokonał Szmala

14:37

Kara dwóch minut dla Cingesara!

14:38

Polska - Słowenia 3:1

Sprytnym podaniem Bielecki wyczyścił drogę do bramki Wiśniewskiemu, a ten sie nie pomylił!

14:39

Polska - Słowenia 4:1

Słoweńcy wycofali bramkarza. Wyszomirski złapał piłkę i rzutem przez całe boisko zdobył drugą bramkę na tym turnieju!

14:39

Czas dla Słoweńców!

14:40

Dwie minuty kary dla Adama Wiśniewskiego!

14:41

Polska - Słowenia 4:2

Indywidualna akcja Katvicnika, Wyszomirski nie dał rady!

14:42

Polska - Słowenia 4:3

Teraz to Polacy wycofali bramkarza i tracą bramkę w ten sam sposób w jaki przed momentem zdobyli.

14:43

Polska - Słowenia 4:4

Trzecia stracona bramka z rzędu... Razgor!

14:44

Polska - Słowenia 4:5

Fatalny moment gry... Zarabec daje prowadzenie Słoweńcom!

14:45

Polska - Słowenia 5:5

Bielecki! Na niego można liczyć!

14:45

Polska - Słowenia 5:6

Kavticnik szybko odpowiada na trafienie Bieleckiego!

14:46

Krajewski! Nie trafia w kapitalnej sytuacji...

Polska - Słowenia 6:7

Indywidualna akcja Szyby i mamy bramkę kontaktową!

Polska - Słowenia 8:10

Niestety... Świetny mecz gra Zarabec. Tym razem znów on pokonał Wyszomirskiego!

14:56

Polacy nie wykorzystali szansy na kontrę...

14:57

Zarabec w słupek!

14:58

Wyszomirski kapitalnie broni rzut Zormana!

Polska - Słowenia 11:12

Kapitalna zespołowa akcja Polaków wykończona przez Daszka!

15:03

Polska - Słowenia 11:13

Ładna akcja skrzydłem, nie pomylił się Razgor!

Polska - Słowenia 13:13

Trzecia bramka Wyszomirskiego na tym turnieju! Co za historia!

15:07

Karą dwóch minut ukarany Szyba!

15:08

Jachlewski nie trafił na pustą bramkę i tym akcentem kończymy pierwszą część spotkania!

15:09

Początek zapowiadał efektowne zwycięstwo Polaków, ale niestety po pierwszej połowie tylko remisujemy.

15:22

Zaczynamy drugą połowę!

15:29

Polska - Słowenia 13:14

Gaber Matej strzela, asystyuje Zarabec Miha.

Polska - Słowenia 14:18

Próby Polaków skutecznie blokowane, natomiast Słowania znów strzela. Tym razem trafia Janc po podaniu od Zarabeca.

15:36

Długo wyprowadzana akcja Słoweńców kończy się obroną Wyszomirskiego!

15:36

Polska - Słowenia 15:18

Bielecki nareszcie trafia do siatki! Wcześniej jego strzały były wielokrotnie blokowane!

15:38

Kontra Polaków wyprowadzona przez Lijewskiego, ale dobrze interweniuje Zarabec.

15:38

Polska - Słowenia 16:18

Karnego dla Polaków wykorzystuje Bielecki!

15:40

Polska - Słowenia 17:18

Bramkarz rywali pod naszą bramką, co w konswekwencji kończy się trafieniem Polaków. Z dalekiej odległości do pustej bramki strzela Lijewski!!!

15:41

Polska - Słowenia 17:19

Punkt dla Słoweńców po bramce, którą zdobył Zarabec.

15:42

2 minuty kary dla Daszka. Karny dla Słowenii.

15:42

Polska - Słowenia 17:20

Wyszomirski znów nie broni rzutu karnego. Dla Słowenii ponownie trafia Zarabec.

15:43

Teraz natomiast polski bramkarz broni próbę Zormana.

15:44

Polska - Słowenia 17:21

Strzał z dystansu Kavticnika zaskoczył polskich oborńców.

15:45

Interwencja Polaków w defensywie przynosi czerwoną kartkę dla Jurkiewicza.

15:46

Polska - Słowenia 17:22

Tarfienie Zormana.

15:46

Rzut wolny dla Polaków.

15:47

Polacy go jednak nie wykorzystują. Próbuje jeszcze dobić Lijewski, ale nie trafia do bramki.

15:48

Polska - Słowenia 18:22

Daszek broni strzał Słoweńców i z piekną kontrą wychodzi po chwili Lijewski!

15:48

Polska - Słowenia 18:23

Niestety Słowenia rewanżuje się kolejną bramką.

15:49

Wiśniewski przechwycił piłkę od rywali, teraz atak budują Polacy.

15:50

Polska - Słowenia 19:23

Piękna bramka Lijewskiego!

15:50

Polska - Słowenia 19:24

Szybkie rozegranie piłki przez rywali kończy się trafieniem Bezjaka.

15:51

Lijewski ucierpniał w zderzeniu z brmakarzem rywali.

15:52

Piłka przejęta przez Polaków, którzy wyprowadzają kontrę.

15:52

Na zegrze 24:30 i obroniona próba strzału Polaków.

15:53

Dolenec trafia w Wyszomirskiego!

15:53

Zarabec dwie minuty kary. Wolny dla Polaków.

15:54

Próba Bieleckiego obroniona przez rewelacyjnego bramkarza Słowenii.

15:55

3 minuty i 9 sekund do końca.

15:56

O czas poprosił trener rywali.

15:57

Kartka dla Kusa.

15:59

Krajewski w słupek! Polacy w drugiej części meczu strzelili tylko sześć bramek.

16:02

Niestety to już koniec meczu. Polacy przegrywają.

16:03

Niemcy nie mogą przegrać z Egiptem. Jeśli wygrają lub zremisują Polacy awansują dalej. Mecz Niemcy - Egipt zaplanowano na 16.40.