Rio 2016: Hiszpanki po raz pierwszy zagrają w finale

Koszykarki Hiszpanii po raz pierwszy walczyć będą o olimpijskie złoto. W półfinale pokonały mistrzynie Europy Serbki 68:54 (20:9, 13:19, 20:10, 15:16) nie pozostawiając wątpliwości, że były lepszym zespołem.

Do tej pory czwarte miejsce w Pekinie (2008) było najwyższą lokatą zawodniczek z Płw. Iberyjskiego w igrzyskach olimpijskich.

Hiszpanki, brązowe medalistki ME, wygrały walkę pod tablicami 44-31 i miały 50 procent skuteczności rzutów za dwa punkty (przy 34,5 proc. Serbek).

Na początku spotkania podopieczne Lucasa Mondelo uzyskały wysoką przewagę i w 11. minucie wygrywały już 20:9. Jeszcze w drugiej kwarcie Serbki odrobiły straty i w 15. min było tylko 22:20 dla Hiszpanek, a po dwóch kwartach tylko 33:28.

W drugiej połowie Hiszpanki, mające w składzie byłe zawodniczki polskiej ekstraklasy Lailę Palau (CCC Polkowice) i Laurę Nicholls (Wisła Can-Pack Kraków), kontrolowały sytuację prowadząc różnicą ponad 10 pkt.

Najwięcej punktów dla Hiszpanii uzyskały Alba Torrens i Astou Ndour - po 15, oraz Nicholls - 13. Wśród Serbek po 12 pkt zdobyły Sonja Petrovic i Sasa Cado.

W drugim półfinale broniący tytułu zespół USA zmierzy się wicemistrzem Europy Francją.