Rajdowe MŚ: Mikkelsen liderem, Ogier drugi w Niemczech

Moto
Rajdowe MŚ: Mikkelsen liderem, Ogier drugi w Niemczech
fot. PAP/EPA

Norweg Andreas Mikkelsen jest liderem Rajdu Niemiec, 9. rundy tegorocznego cyklu, po pierwszym, piątkowym etapie. Mikkelsen o 4,3 s wyprzedza broniącego tytułu Francuza Sebastiena Ogiera (obaj VW Polo WRC).

Na trzeciej pozycji ze stratą 5,9 s jest Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 WRC). Tuż za nim plasuje się drugi kierowca koreańskiego teamu Hiszpan Dani Sordo, tracąc do lidera 12,7 s.

Z pięciu rozegranych odcinków trzy wygrał Ogier, po jednym Mikkelsen i Neuville. Obrońca tytułu na drugim OS-ie Moselland 1 o długości 23,4 km stracił do Norwega prawie 9 s i dlatego zajmuje drugie miejsce.

Kierowcy startujący w mistrzostwach świata po dwóch rundach szutrowych w Polsce i Finlandii wrócili na asfalty. Po ośmiu rundach liderem mistrzostw świata jest Ogier, który zgromadził 143 pkt. Drugi jest Mikkelsen - 98 pkt, a trzeci Fin Jari-Matti Latvala - 87 pkt. Wszyscy są kierowcami teamu Volkswagen Motorsport, który zdecydowanie dominuje w tym roku.

Latvala, aktualnie trzeci w mistrzostwach świata, tegorocznego Rajdu Niemiec nie zaliczy do udanych. Już na pierwszym odcinku specjalnym w jego samochodzie doszło do awarii skrzyni biegów i Fin nie mógł kontynuować jazdy. W sobotę - jak zapewnia jego zespół - pojedzie dalej w systemie Rally2, ale szans na wywalczenie dobrej lokaty nie ma już najmniejszych.

Rajd Niemiec jest rundą mistrzostw świata od 2002 roku. Ogier wygrał w Niemczech już dwa razy - w 2011 roku był najszybszy jadąc Citroenem C4 WRC, w 2015 roku wygrał za kierownicą Polo WRC. Na liście zwycięzców jednak zdecydowanie przewodzi Francuz Sebastien Loeb z ekipy Citroena, który zwyciężył dziewięć razy, ostatnio w 2012 roku.

Trasa tegorocznej imprezy ma 1208 km, w tym osiemnaście odcinków specjalnych o łącznej długości 306,8 km. Kierowcy pojadą po nawierzchniach asfaltowych i betonowych. Odcinki specjalne są bardzo szybkie, trudne technicznie. Wiele z nich poprowadzonych jest wąskimi drogami pośród winnic.

Bazą jest Trewir, start i metę wyznaczono pod Porta Nigra; największą bramą miejską z czasów rzymskich na północ od Alp. Jak zawsze najciekawiej zapowiada się dwukrotnie przejeżdżany odcinek specjalny Arena Panzerplatte, którego trasę wyznaczono na poligonie wojskowym, gdzie ćwiczą jednostki pancerne Bundeswehry.

MM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze