Rio 2016: Niemieckie piłkarki wywalczyły złoto

Piłkarki Niemiec zdobyły złoty medal igrzysk w Rio de Janeiro. W finale pokonały 2:1 Szwecję. To pierwsze mistrzostwo olimpijskie Niemek, które do tej pory trzy razy stawały na najniższym stopniu podium. Trzecie miejsce zajęła reprezentacja Kanady.

Szwedki w drodze do finału pokonały po zaciętych bojach murowane faworytki do złotego medalu - Amerykanki (w ćwierćfinale) oraz gospodynie - Brazylijki (w półfinale), w obu przypadkach mecze kończyły konkursy rzutów karnych. Niemki miały łatwiejszą drogę: ograły Chinki (1:0), a w grze o finał ekipę Kanady (2:0).

W pierwszej połowie meczu o złoto nie padła żadna bramka. Wynik meczu otworzyła tuż po przerwie pięknym strzałem z 16. metrów Dzsenifer Marozsan. Kwadrans później ta sama zawodniczka wykonywała rzut wolny, piłka po jej uderzeniu trafiła w słupek szwedzkiej bramki, a Linda Sembrant pechowo wpakowała ją do własnej bramki. Piłkarki ze Skandynawii były w stanie odpowiedzieć jedynie honorowym trafieniem Stiny Blackstenius.

Piłkarki Niemiec dołączyły do elitarnego grona drużyn, które zdobyły mistrzostwo olimpijskie i świata (wcześniej dokonały tego ekipy USA i Norwegii). Wcześniej miały na swym koncie trzy medale brązowe, wywalczone w Sydney (2000), Atenach (2004) oraz w Pekinie (2008); przed czterema laty w Londynie zabrakło ich w turnieju olimpijskim.

Niemki wygrały na legendarnej Maracanie w Rio de Janeiro dokładnie 768 dni po tym, jak tytuł mistrzów świata wywalczyli tu piłkarze Niemiec. Niemcy w finale turnieju mężczyzn  zmierzą się z Brazylijczykami.

W spotkaniu o trzecie miejsce Brazylijki przegrały 1:2 z Kanadą. Najwięcej bramek w turnieju zdobyła Niemka Melanie Behringer (5).

Medalistki turnieju piłki nożnej:

złoty - Niemcy
srebrny - Szwecja
brązowy - Kanada

Mecz o III miejsce:

Brazylia - Kanada 1:2 (0:1)

Bramki: 0:1 Deanne Rose ('25), 0:2 Christine Sinclair ('52), 1:2 Beatriz ('79).

Finał:

Niemcy – Szwecja 2:1 (0:0)

Bramki: 1:0 Dzsenifer Marozsan ('47) 2:0 (Linda Sembrant '62 - samobójcza), 2:1 Stina Blackstenius ('67).