Phelps, Ledecky i Bolt, czyli multimedaliści z Rio de Janeiro

Amerykański pływak Michael Phelps zdobył w Rio de Janeiro, gdzie zakończył karierę, sześć medali - pięć złotych i srebrny. W sumie uzyskał 28 medali igrzysk, w tym 23 złote, co oznacza, że został najbardziej utytułowanym olimpijczykiem w historii.

"To idealny sposób na zakończenie kariery" - powiedział 31-letni Phelps w Rio de Janeiro.

Pięć medali, w tym po cztery złote, wywiozły z Brazylii jego rodaczki: 19-letnia pływaczka Katie Ledecky (także srebro) oraz jej rówieśniczka, gimnastyczka sportowa Simone Biles (oraz jeden brąz).

Tuż za podium w klasyfikacji multimedalistów w Rio de Janeiro uplasowała się węgierska pływaczka Katinka Hosszu, która wywalczyła cztery krążki, w tym trzy złote.

Tuż za nią jest sprinter Usain Bolt z trzema mistrzostwami olimpijskimi. Bolt w Brazylii powtórzył osiągnięcia z Londynu i Pekinu. Z lekkoatletów dziewięć złotych medali w historii IO wywalczyli także legendarny fiński biegacz Paavo Nurmi (zdobył też trzy srebra) oraz słynny Amerykanin Carl Lewis (oraz jedno srebro).