Rajdowe MŚ: Ogier po raz drugi z rzędu triumfuje w Niemczech

Moto

Obrońca tytułu Francuz Sebastien Ogier (VW Polo WRC) wygrał Rajd Niemiec, 9. rundę mistrzostw świata i umocnił na pozycji lidera klasyfikacji generalnej. To dopiero trzecie jego zwycięstwo w sezonie, wcześniej triumfował w Monte Carlo i Szwecji.

W Niemczech Ogier odniósł 35. wygraną w rundzie mistrzostw świata, w których startował już 107 razy.

"To wspaniałe uczucie, bardzo mi tego od pewnego czasu brakowało. Wykorzystałem swoją szansę, uważam, że to dobry wynik. Konkurencja była w tym roku bardzo mocna" - powiedział na mecie.

Drugie miejsce zajął Hiszpan Dani Sordo tracąc do Francuza 20,3 s, a trzecie Belg Thierry Neuville (obaj Hyundai I20 WRC) - 20,4 s.

Na czwartej pozycji został sklasyfikowany drugi kierowca ekipy Volkswagena Norweg Andreas Mikkelsen ze stratą 27,2 s.

Ogier triumfował w Niemczech po raz drugi z rzędu. Dwa lata temu najszybszy był Neuville, a w 2013 roku Sordo. Wcześniej, od 2006 do 2012 roku sześć razy z rzędu na najwyższym stopniu podium stawał kierowca ekipy Citroena Francuz Sebastien Loeb.

Wśród kierowców WRC2 triumfował Fin Esapekka Lappi (Skoda Fabia R5), siódmy w klasyfikacji generalnej. To jego najlepszy rezultat w karierze w mistrzostwach świata. Hubert Ptaszek (Peugeot 208 T16 R5) w klasyfikacji generalnej uplasował się na 16. pozycji, a w WRC2 był dziewiąty i zdobył trzy punkty do klasyfikacji klasy.

Ostatni odcinek specjalny - Power Stage, gdzie zdobywano dodatkowe punkty do klasyfikacji generalnej sezonu, wygrał Neuville, drugi był Fin Jari-Matti Latvala (VW Polo WRC), a trzeci Ogier. W klasyfikacji sezonu liderem jest Ogier - 169 pkt.

Następną rundą mistrzostw świata miał być Rajd Chin (9-11 września), ale został tydzień temu oficjalnie odwołany przez FIA. Powodem są bardzo poważne zniszczenia dróg, do jakich doszło w lipcu w następstwie burz i intensywnych opadów wokół Huairou pod Pekinem, gdzie wyznaczono odcinki specjalne.

Przedstawiciele FIA po inspekcji w Chinach potwierdzili, że uszkodzenia są na tyle poważne, że remontów nie uda się do połowy września ukończyć.

W tej sytuacji 10. rundą mistrzostw świata będzie na przełomie września i października Rajd Korsyki, a w sumie w sezonie 2016 odbędzie się trzynaście rund.