Rio 2016: Alfaga drugim medalistą olimpijskim w historii Nigru

Sporty walki

21-letni Issifou Abdoulrazak Alfaga został drugim medalistą olimpijskim w historii Nigru. W Rio de Janeiro zdobył srebro w turnieju taekwondo w kategorii +80 kg. Sportowca z Nigru nie było na podium igrzysk od 44 lat.

Alfaga w ćwierćfinale pokonał późniejszego brązowego medalistę Brazylijczyka Maicona Siqueirę 6:1, w półfinale wygrał z Uzbekiem Dmitrijem Szokinem 8:2, a w finale przegrał z Azerem Radikiem Isajewem 2:6.

To dopiero drugi krążek w historii startów reprezentantów Nigru w igrzyskach; zadebiutowali w 1964 roku w Tokio (później nie zawsze brali udział). Jednocześnie ten kraj został 87., którego sportowcy stanęli już na podium w Rio. Rywalizacja olimpijska zakończy się w niedzielę.

Do tej pory jedynym medalistą olimpijskim z Nigru, państwa położonego w Afryce Zachodniej, był bokser Issaka Dabore. Wywalczył brąz w 1972 w Monachium w wadze 63,5 kg. Miał wtedy 32 lata.