Rio 2016: Chinki mistrzyniami olimpijskimi w siatkówce

W finale turnieju siatkarek igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro Chiny pokonały Serbię 3:1. Podopieczne Zorana Terzica wygrały pierwszego seta, ale w trzech kolejnych musiały uznać wyższość rywalek. Chinki po raz trzeci w historii sięgnęły po olimpijskie złoto. Brązowe medale wywalczyły Amerykanki.

Chinki w przeszłości dwukrotnie sięgały po olimpijskie złoto: w 1984 roku w Los Angeles i w 2004 roku w Atenach; w 1996 roku w Atlancie wywalczyły srebro. Serbki w Rio po raz pierwszy w historii zagrały w olimpijskim finale. Obie reprezentacje spotkały się w fazie grupowej turnieju w Rio, wówczas lepsze były zawodniczki Serbii, które wygrały 3:0.

Pierwsza odsłona finału mogła być zapowiedzią powtórki wyniku z tamtego spotkania. Siatkarki z Półwyspu Bałkańskiego pewnie wygrały 25:19. W drugim secie podopieczne Jenny Lang Ping wróciły do gry i przejęły inicjatywę na parkiecie, korzystając również z błędów własnych rywalek. Ekipa z Azji wygrała zdecydowanie 25:17 i wyrównała stan meczu. W trzecim secie Chinki prowadziły już 19:11, ale podopieczne trenera Terzica wróciły do gry i złapały kontakt z rywalkami (22:21). Decydujące piłki należały jednak do Azjatek, które wygrały 25:22, kończąc partię asem serwisowym. Trzeci set miał zacięty przebieg, ale znów decydujące piłki należały do Chinek: Ruoqi Hui ustaliła wynik seta na 25:23, kończąc finałową batalię.

W spotkaniu o trzecie miejsce siatkarki Stanów Zjednoczonych pokonały  Holandię 3:1 (25:23, 25:27, 25:22, 25:19).