Rio 2016: Dreszczowiec na Maracanie! Neymar bohaterem Brazylii

W finale turnieju piłkarski nożnej na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro Brazylia wygrała z Niemcami w konkursie rzutów karnych 5-4. Po 90. minutach i dogrywce był remis 1:1. Piłkarze Brazylii po raz pierwszy w historii wywalczyli olimpijskie złoto! W meczu o brąz Nigeria pokonała 3:2 Honduras.

Awans Brazylijczyków i Niemców do finału turnieju piłki nożnej nie był zaskoczeniem. Obie reprezentacje wystawiły mocne ekipy, obie widziano w roli faworytów przed rozpoczęciem turnieju. Obie na tej imprezie rozkręcały się powoli, ale już od trzeciego spotkania pewnie ogrywały swoich rywali. Wyniki ostatnich spotkań udowodniły, że w grze o złoto zmierzyły się najlepsze drużyny. Brazylijczycy, po dwóch remisach w meczach grupowych z RPA (0:0) i Irakiem (0:0), ograli Danię (4:0), w ćwierćfinale odprawili Kolumbię (2:0), a w walce o finał rozgromili Honduras (6:0). Niemcy również rozpoczęli turniej od dwóch remisów z Meksykiem (2:2) i Koreą Południową (3:3), następnie urządzili lanie reprezentacji Fidżi (10:0), a w fazie pucharowej wyeliminowali Portugalię (4:0) i Nigerię (2:0).

Obie ekipy miały też wiele do udowodnienia. Brazylijscy piłkarze na igrzyskach olimpijskich zawsze mieli pecha. Nawet, gdy jechali w roli faworytów, przegrywali złoto w niecodziennych, sensacyjnych okolicznościach. Tak było choćby w 1996 roku w Atlancie, gdy w półfinale ulegli 3:4 Nigerii, choć do przerwy prowadzili już 3:1, tak było też przed czterema laty w Londynie, gdy w grze o złoto niespodziewanie ulegli Meksykowi. Brazylijscy kibice marzyli nie tylko o pierwszym złotym medalu igrzysk, ale również o rewanżu za pamiętne lanie sprzed dwóch lat, gdy w rozegranym w Belo Horizonte półfinale mundialu Canarinhos przegrali z Niemcami aż 1:7. Niemieccy piłkarze chcieli z kolei pójść w ślady starszych kolegów, którzy wywalczyli w Brazylii mistrzostwo globu. Niemcy wygrali igrzyska tylko raz - pod banderą NRD, w 1976 roku w Montrealu, gdy w finale pokonali 3:1 reprezentację Polski.

Ozdobą pierwszej połowy finałowego starcia na Maracanie był z pewnością gol Neymara zdobyty po efektownym uderzeniu z rzutu wolnego z ponad 20. metrów. Piłka po strzale gwiazdora Barcelony odbiła się od poprzeczki i wpadła do siatki rywali.

Brazylijczycy przeważali w tej części gry, ale mieli też dużo szczęścia: rywale aż trzykrotnie trafiali w poprzeczkę bramki gospodarzy: najpierw po strzale Juliana Brandta w 11. minucie, później - w 30. minucie - po dośrodkowaniu Maxa Meyera z rzutu wolnego i interwencji jednego z obrońców, wreszcie po główce  Svena Bendera w 35. minucie.

Od początku drugiej części gry piłkarze Niemiec dążyli do odrobienia strat. Udało się im wyrównać w 60. minucie, gdy po dośrodkowaniu Jeremy Toljana celnym strzałem popisał się Max Meyer. Była to pierwsza bramka stracona przez Brazylijczyków na tym turnieju. Podrażnieni takim obrotem sprawy gospodarze ruszyli do ataku, a Renato Augusto i Gabriel Jesus próbowali zaskoczyć Timo Horna strzałami z dystansu.

Żadna ze stron nie była jednak w stanie w ciągu 90. minut zadać decydującego ciosu w tej zaciętej konfrontacji i arbiter Alireza Faghani z Iranu zarządził dogrywkę. W niej, mimo widocznego zmęczenia piłkarzy obu ekip, nie brakowało sytuacji. W 92. minucie szansę miał Gabriel Jesus, ale zbyt długo zwlekał ze strzałem, kilka minut później z drugiej strony boiska bliski powodzenia był z kolei Julian Brandt. Tuż po rozpoczęciu drugiej części dogrywki Neymar kapitalnie podał do Felipe Andersona, ale jego strzał zatrzymał Horn. Mistrza olimpijskiego wyłonił więc konkurs rzutów karnych.

Rzuty karne miały następujący przebieg:

0:1 Matthias Ginter; 1:1 Renato Augusto
1:2 Serge Gnabry; 2:2 Marquinhos
2:3 Julian Brandt; 3:3 Rafinha
3:4 Niklas Sule; 4:4 Luan
(4:4 Nils Petersen - Weverton obronił); 5:4 Neymar.

Tuż po decydującym strzale stadionie Neymara Maracana oszalała z radości. Brazylijczycy mogli świętować swe pierwsze złoto w olimpijskim turnieju piłki nożnej.

Brązowy medal wywalczyli piłkarze Nigerii, którzy w meczu rozegranym w Belo Horizonte pokonali Honduras 3:2. Piłkarze z Afryki po niespełna godzinie gry prowadzili już 3:0 - po dwóch trafieniach Sadiqa Umara i jednym Aminu Umara. Wydawało się, że taki rezultat zapewni im spokój w końcówce meczu, jednak piłkarze Hondurasu zdołali odpowiedzieć trafieniami Antonyego Lozano i Marcelo Pereiry. Nigeryjczycy dowieźli prowadzenie do końca i mogli się cieszyć z uzupełnienia swej medalowej kolekcji: do złota zdobytego w 1996 roku w Atlancie i srebra wywalczonego osiem lat temu w Pekinie, w Rio dołożyli brąz.