Rio 2016: Iran świętuje pierwszy medal kobiety

Inne
Rio 2016: Iran świętuje pierwszy medal kobiety
fot. PAP/EPA

Od piątku Iran świętuje zdobycie pierwszego w historii kraju medalu olimpijskiego przez kobietę. Dokonała tego w turnieju taekwondo Kimia Alizadeh Zenoorin pokonując w walce o brąz w kat. 57 kg Szwedkę Nikitę Glasnovic 5:1.

"Moja córko! Kimia zrobiłaś wielką rzecz, szczególnie dla wszystkich kobiet. Uczyniłaś je szczęśliwymi, życzę Ci szczęścia w życiu" - napisał na Twitterze prezydent Hasan Rouhani.

 

W stolicy kraju Teheranie pojawił się ogromy banner z życzeniami w języku perskim. "Gratulujemy naszej irańskiej wojowniczce brązowego medalu" - napisano.

 

Wszystkie media społecznościowe piszą o 18-letniej zawodniczce, która jest kreowana na bohaterkę narodową. Podkreślają ogromny przełom obyczajowy, jaki się dokonał, dzięki któremu Kimia mogła znaleźć się w reprezentacji.

 

Alizadeh Zenoorin była jedną z dziewięciu kobiet w 64-osobowym składzie reprezentacji Iranu, która przed ostatnim dniem rywalizacji w Rio de Janeiro w klasyfikacji medalowej zajmuje 23. pozycję, z trzema złotymi medalami, jednym srebrnym i czterema brązowymi.

JP, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze