Rio 2016: Piąte miejsce Joanny Jóźwik

Joanna Jóźwik zajęła piąte miejsce w finale biegu na 800 metrów podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Polka uzyskała wynik 1.57.37, poprawiając swój rekord życiowy. Złoty medal zdobyła Caster Semenya z RPA.

Zwyciężczyni - Caster Semenya z RPA uzyskała wynik 1.55,28, a druga na mecie Francine Niyonsaba z Burundi - 1.56,49. Brązowy medal wywalczyła Kenijka Margaret Nyairera Wambui z rezultatem 1.56,89.

Jóźwik - tak jak w ostatnich występach - przez większość dystansu zamykała stawkę. W końcówce przyśpieszyła, ale wystarczyło to tylko do wyprzedzenia trzech rywalek. Czołowa czwórka była poza jej zasięgiem. Była jednak najlepszą z Europejek. Za nią uplasowała się Brytyjka Lynsey Sharp (1.57,69).

"Jestem megazadowolona. Zrobiłam, co mogłam. Szybkie tempo od początku narzuciła Semenya. Do rekordu Polski (1.56,95) jeszcze trochę zabrakło, ale myślę, że jest to do zrobienia w tym roku" - powiedziała 25. letnia zawodniczka.

Wcześniej Polka z czasem 1:58.93 wygrała swój bieg półfinałowy.