Stadion Śląski ma być gotowy za rok

Lekkoatletyka
Stadion Śląski ma być gotowy za rok
fot. PAP

Chorzowski Stadion Śląski ma być gotowy za rok. Wybrano dostawcę ponad 54 tys. krzesełek - widownia ma być utrzymana w kolorystyce regionu, czyli żółto-niebieskiej. Rozgrywać tam mecze mają piłkarze Ruchu.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej podano, że ostateczny koszt modernizacji ma sięgnąć 650 mln zł i wiązać się będzie z zaciągnięciem przez województwo śląskie kolejnego kredytu - na 64 mln zł.

 

Do założeń modernizacji wprowadzono kilka zmian.

 

Jedną z nich jest przeprojektowanie głównego wejścia na stadion, aby umożliwić poprawę standardu przystadionowego hotelu – z dwóch do trzech gwiazdek. Z tego samego względu z hotelowego budynku wyprowadzone zostaną szatnie dla młodych sportowców – do zewnętrznego pawilonu, który będzie połączony z 50-metrową strzelnicą sportową.

 

Strzelnica to element uzgodnień z Polskim Związkiem Biathlonu, który widzi – obok obiektów stadionu – możliwość wykorzystywania tras w otaczającym go Parku Śląskim. Dodatkowo w kompleksie treningowym wokół stadionu powstać miałoby całoroczne, kryte boisko typu Orlik.

 

Na płycie stadionu wykorzystana zostanie odporna tzw. murawa hybrydowa, czyli mieszanka włókien naturalnych i sztucznych (za dodatkowy ok. 1 mln zł). Cały obiekt z zewnątrz będzie miał kolorowe podświetlenie (w miejsce planowanego białego) oraz siatki LED dające możliwość np. wyświetlania komunikatów. Ponadto wyremontowana ma zostać okalająca stadion promenada – wraz z kanalizacją (za ok. 12 mln zł).

 

Infrastruktura lekkoatletyczna na obiekcie głównym Śląskiego ma obejmować 400-metrową bieżnię dziewięciotorową, rów z wodą po wewnętrznej stronie w zakolu południowym, sześć piaskownic do skoku w dal i trójskoku, dwa rozbiegi do skoku wzwyż, sześć zeskoków do skoku o tyczce, dwie rzutnie do dysku i młota, dwie rzutnie do pchnięcia kulą oraz dwa rozbiegi do oszczepu. Powstać ma też zaplecze rozgrzewkowo-treningowe. Koszt dostosowania obiektu do funkcji lekkoatletycznej to ok. 24 mln zł brutto.

 

Pierwotnie, należący do samorządu wojewódzkiego chorzowski stadion miał walczyć o prawo organizacji Euro 2012. Po fiasku tych starań zapadła decyzja, aby go dokończyć, wprowadzając dodatkowo funkcję lekkoatletyczną.

 

Jak powiedział członek zarządu woj. śląskiego Kazimierz Karolczak, awaria przy budowie dachu oraz rozszerzenie funkcji o lekkoatletyczną zdecydowały głównie o zwiększeniu kosztu modernizacji, który szacowano wcześniej na 586 mln zł.

 

Przypomniał, że Stadion Śląski czeka jeszcze na decyzję ministra sportu i turystyki dotyczącą dofinansowania - wnioskowaną kwotą 10 mln zł – jego funkcji lekkoatletycznej. Trwa także spór z poprzednim wykonawcą – na ok. 130 mln zł; proces ruszyć ma jednak w 2017 r. W 2015 r. województwo zaciągnęło na kontynuowanie prac na stadionie kredyt na ponad 120 mln zł.

 

Według marszałka woj. śląskiego Wojciecha Saługi, realny termin oficjalnego otwarcia zmodernizowanego obiektu, czyli organizacji tam pierwszych imprez, to wrzesień 2017 r.

 

Stadion Śląski jest zamknięty od jesieni 2009 r., kiedy rozpoczął się końcowy etap jego modernizacji, czyli przede wszystkim montaż dachu. Zasadnicze prace wstrzymano w lipcu 2011 r. Tuż przed zakończeniem podnoszenia linowej konstrukcji dachu pękły dwa z 40 zastosowanych "krokodyli" - uchwytów łączących liny promieniowe dachu z jego wewnętrznym pierścieniem.

 

Po oddaniu stadionu do użytku swoje "domowe" mecze mają tam rozgrywać piłkarze Ruchu Chorzów, którzy na razie korzystają ze swojego 80-letniego obiektu.

kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze