Vuelta a Espana: Piąty lider po piątym dniu wyścigu

Belg Gianni Meersman (Etixx-Quick Step) wygrał po grupowym finiszu piąty etap kolarskiego wyścigu Vuelta a Espana z Viveiro do Lugo (171,3 km). Liderem klasyfikacji generalnej został Hiszpan Alejandro Valverde (Movistar)

Belg odniósł drugie etapowe zwycięstwo w tegorocznym wyścigu. Najszybszy był także na drugim etapie. Uzyskał czas 4:16.42 i wyprzedził Luksemburczyka Laurenta Didiera (Trek) oraz Francuza Kevina Rezę (FDJ).

Na mecie w Lugo o etapowy triumf rywalizowała grupka kilkunastu kolarzy. Główna część zasadniczego peletonu została spowolniona przez kraksy na wąskiej i krętej trasie dojazdowej.

Valverde finiszował na szóstej pozycji i odebrał koszulkę lidera Kolumbijczykowi Johnowi Atapumie (BMC). Drugiego w klasyfikacji głównego faworyta Brytyjczyka Christophera Froome'a (Sky) wyprzedza o dziewięć sekund. Trzeci jest Kolumbijczyk Nairo Quintana (Movistar) - 10 s straty. Atapuma spadł na czwarte miejsce - 34.

Po piątem dniu rywalizacji wyścig ma piątego lidera. Wcześniej przez dobę z czerwonej koszulki cieszyli się Brytyjczyk Peter Kennaugh, Michał Kwiatkowski (obaj Sky), Hiszpan Ruben Fernandez (Movistar) i Atapuma