Demonstracja siły biało-czerwonych. Gruzja pokonana we Włocławku

W spotkaniu o trzecie miejsce rozgrywanego we Włocławku turnieju towarzyskiego Anwil Basketball Challenge Polska pokonała Gruzję 80:71. Impreza zakończyła się zwycięstwem koszykarzy reprezentacji Belgii, którzy w finale pokonali 56:55 Szwecję.

W spotkaniach półfinałowych Polska przegrała z Belgią 55:58 (16:13, 14:7, 17:17, 8:21),  a Szwecja pokonała Gruzję 73:60 (22:18, 16:15, 18:19, 17:8). W meczu finałowym Belgowie okazali się lepsi od Szwedów 56:55 (20:15, 15:14, 13:11, 8:15) i triumfowali w całej imprezie.

W grze o trzecie miejsce Polacy zmierzyli się z Gruzinami. Biało-czerwoni rozpoczęli to spotkanie od mocnego uderzenia. Do trzech trafień za trzy w wykonaniu Adama Waczyńskiego, jedno dorzucił Mateusz Ponitka i gospodarze wypracowali sobie jedenastopunktową przewagę (18:7). Choć Gruzini próbowali odrabiać straty (22:18), Polakom udało się dowieźć sporą zaliczkę do końca pierwszej kwarty, która zakończyła się wynikiem 26:18. W drugiej skuteczność rzutów z dystansu w ekipie biało-czerwonych nieco spadła, udała się tylko jedna próba w wykonaniu Waczyńskiego (40:27), ale dobra gra Polaków w defensywie, przy dużej ilości strat rywali w ataku pozwoliła utrzymać dystans do końca pierwszej połowy (47:32).

Kibice ponad dwie minuty czekali na pierwsze punkty w drugiej części meczu. Dopiero Zaza Pachulia zdołał zmienić rezultat, ale w kolejnych akcjach odblokowali się Ponitka i Adam Hrycaniuk, a Łukasz Koszarek popisał się skutecznym rzutem z dystansu (57:41). Wynik po trzeciej kwarcie na 66:50 trafieniem za trzy punkty ustalił Ponitka. Przy takiej przewadze w ostatniej kwarcie biało-czerwoni kontrolowali przebieg wydarzeń na parkiecie. W końcówce odblokował się Maciej Lampe, który efektownym wsadem zdobył osiemdziesiąty punkt dla polskiej drużyny, za co otrzymał gorącą owację. Podopieczni trenera Mike Taylora wygrali ostatecznie 80:71 i zajęli trzecie miejsce turnieju we Włocławku.

Turniej we Włocławku był dla biało-czerwonych ostatnim sprawdzianem przed eliminacjami do EuroBasketu 2017. W pierwszym spotkaniu 31 sierpnia Polska zmierzy się również we Włocławku z Portugalią. W kolejnych biało-czerwoni zagrają z Białorusią (3 września, Mińsk), Estonią (7 września, Lublin), Portugalią (10 września, Oliveira de Azeméis), Białorusią (14 września, Toruń) oraz Estonią (17 września, Tartu). Awans do turnieju finałowego uzyskają zwycięzcy siedmiu grup kwalifikacyjnych oraz cztery najlepsze drużyny z drugich miejsc.

Polska - Gruzja 80:71 (26:18, 21:14, 19:18, 14:21)

Polska: Ponitka 17, Waczyński 16, Zamojski 12, Koszarek 7, Slaughter 6, Czyż 5, Hrycaniuk 5, Lampe 4, Gielo 3, Sokołowski 3, Szewczyk 2, Skibniewski 0.
Gruzja: Pachulia 17, Shermadini 15, Tsintsadze 8, Sanadze 8, Lezhava 6, Burjanadze 5, Bekauri 5, Sanikidze 4, Zakradze 3, Boisa 0, Jintcharadze 0.