Kto nowym trenerem siatkarzy? A może jednak zostanie Antiga?

Siatkówka
Kto nowym trenerem siatkarzy? A może jednak zostanie Antiga?
fot.Cyfrasport
Czy igrzyska olimpijskie były ostatnią imprezą duetu Blain - Antiga?

Radostin Stojczew, Ferdinando de Giorgi, Andrea Giani, czy może Stephane Antiga? Kto będzie prowadził reprezentacje siatkarzy w przyszłorocznych mistrzostwach Europy, które rozgrywane będą nad Wisłą. Kontrakt francuskiego mistrza świata kończy się lada dzień i nowe władze PZPS muszą podjąć decyzję. A może prezes Jacek Kasprzyk wróci na polską drogę trenerską? Temat staje się coraz bardziej gorący.

Ostatnie trzy lata dostarczyły polskim kibicom niesamowitych emocji. Najpierw żyliśmy mistrzostwami świata rozgrywanymi nad Wisłą i zwycięską drogą podopiecznych Stephane’a Antigi, następnie kalwarią kwalifikacyjną do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, a ostatnio samymi zmaganiami w Brazylii. Te trzy lata dostarczyły kibicom, dziennikarzom, a przede wszystkim działaczom argumentów aby… No właśnie – przedłużyć kontrakt z Antigą, czy może dokonać kolejnej zmiany?

 

Zasługi Antigi


Od 11 lat męską reprezentacją sterują zagraniczni szkoleniowcy – najpierw Raul Lozano, następnie Daniel Castellani, Andrea Anastasi i ostatnio Antiga. Były to lata sukcesów. Francuz dokonał rzeczy niebywałej – sięgnął po upragnione mistrzostwo globu na naszych parkietach, przy fantastycznej rzeszy kibiców, przed milionami rozkochanych w siatkówce fanów. To główny argument w obronie Francuza.


Drugi nie jest już tak oczywisty – spór co do potencjału naszych siatkarzy nie jest rozwiązywalny, faktem jest, że Antiga – bez słowa narzekania na utratę Michała Winiarskiego, Pawła Zagumnego, czy Mariusz Wlazłego – zbudował drużynę, która dalej walczyła o czołówkę. Skończyło się na trzecim miejscu w Pucharze Świata i ćwierćfinale igrzysk olimpijskich.

 

Znowu włoska szkoła?


Teraz to działacze PZPS podejmą decyzję, czy to wystarczy do obrony stanowiska. Jeśli nie, trzech kolejnych kandydatów jest już gotowych. Za De Giorgim przemawiają na razie sukcesy klubowe, z mistrzostwem Polski ostatnio. W poprzednim sezonie ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zdominowała wszak rozgrywki PlusLigi. De Giorgi to także były znakomity siatkarz, ale czy na przeszkodzie nie będzie stał ważny kontrakt z ekipą, która szykuje się do Ligi Mistrzów?


Inne zobowiązania ma Giani – po zdobyciu wicemistrzostwa Europy ze Słowenią, stał się bohaterem narodowym w tym pięknym kraju. Niegdyś jeden z najlepszych siatkarzy świata byłby jednak gotowy zostawić kraj z południa Europy dla Polski. Tam przecież nie zarabia wiele i mimo wszystko ma niewielkie możliwości progresu z kadrą malutkiej Słowenii. Tu czekają go prawdziwe wyzwania. Przeciwko Gianiemu przemawia stosunkowo niewielkie doświadczenie i kilka wpadek trenerskich na koncie.

 

Charakterny Bułgar?


Najgłośniejszym nazwiskiem na giełdzie jest jednak Stojczew. Bułgar ma wyrobiona markę i chyba największe sukcesy, ale w siatkówce klubowej. Stojczew wygrał przede wszystkim trzy razy Ligę Mistrzów, a także mistrzostwo Rosji, Włoch (cztery razy) i Turcji. Przeciwko przemawia nieudana przygoda z reprezentacją Bułgarii, z którą zajął piąte miejsce w Lidze Światowej, szóste w mistrzostwach Europy i… pokłócił się z ministrem sportu oraz szefem bułgarskiej federacji, co skutkowało zwolnieniem.

 

Czy w tym gronie znajdzie się także któryś z Polaków? Czy po czterech zagranicznych szkoleniowcach przyszła pora na krajowego trenera? Juz w 2013 roku padało nazwisko Andrzeja Kowala, ale ostatecznie opiekun Asseco Resovii nawet nie startował w walce z aktualnym selekcjonerem. Padała za to wtedy kandydatura Philippe'a Blaina, który ostatecznie został asystentem Antigi. Teraz jednak Blain miałby chyba kłopot, aby przejąć drużynę, w której był przez trzy lata i którą tworzył, za którą był odpowiedzialny wraz z Antigą.


Quo vadis więc kadro? A raczej pod czyimi skrzydłami? Kto zasłużył na to stanowisko i poprowadzi naszą reprezentację w najważniejszej imprezie 2017 roku?

Marcin Lepa, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze