Żużlowa GP: Czterech Polaków na liście startowej w Gorzowie

Moto
Żużlowa GP: Czterech Polaków na liście startowej w Gorzowie
fot. Cyfrasport

W sobotę odbędzie się Grand Prix Polski w Gorzowie. To siódma odsłona rywalizacji o indywidualne mistrzostwo świata w jeździe na żużlu. W stawce 16 zawodników będzie czterech biało-czerwonych: Maciej Janowski, Bartosz Zmarzlik, Piotr Pawlicki i z "dziką kartą" Krzysztof Kasprzak.

Liderem klasyfikacji generalnej jest Greg Hancock. 46-letni Amerykanin konsekwentnie zmierza po czwarty w karierze tytuł; ma 12 punktów przewagi nad jego obrońcą Brytyjczykiem Taiem Woffindenem i Australijczykiem Jasonem Doylem.

Najlepszy z Polaków, Janowski, traci do lidera 19 punktów i ma dwa przewagi nad Chrisem Holderem z Australii. Do czołowej trójki dobija się Zmarzlik, dla którego tor w Gorzowie nie ma tajemnic.

W 2015 roku turniej Grand Prix Polski w Gorzowie wygrał zawodnik miejscowej Stali Matej Zagar, przed Hancockiem i Woffindenem. Do finału dotarł wówczas Zmarzlik, który w opinii znawców speedwaya, jest dziś jednym z faworytów.

21-letni wychowanek Stali Gorzów jest najskuteczniejszym zawodnikiem polskiej ekstraligi. W 2012 roku debiutował w GP i od razu zajął trzecie miejsce, a dwa lata później zapisał się w historii, jako najmłodszy zwycięzca zawodów serii Speedway Grand Prix. W obu przypadkach startował w Gorzowie z „dziką kartą”.

W sobotę nie bez szans na dobry wynik będzie Kasprzak. Były wicemistrz świata po słabym poprzednim sezonie wrócił do wysokiej formy i jak zapowiedział, w GP będzie chciał to udowodnić, pokazać się z jak najlepszej strony na domowym torze, przed własną publicznością.

Atut własnego toru będą chcieli wykorzystać także dwaj zagraniczni zawodnicy Stali – Duńczyk Niels-Kristian Iversen i Matej Zagar. Jak poinformowali organizatorzy, w tym sezonie ze startów w Grand Prix zrezygnował dwukrotny wicemistrz świata Jarosław Hampel. Do końca sezonu będzie go zastępował Szwed Fredrik Lindgren.

34-letni Hampel niedawno ogłosił, że wraca na tor i znalazł się w składzie na ligowy mecz ekantor.pl Falubazu Zielona Góra z Unią Tarnów. Miał także możliwość powrotu do ścigania w Grand Prix. W czerwcu 2015 roku doznał złamania kości udowej i od tego czasu przechodził żmudną rehabilitację; kilka razy przesuwał datę powrotu do jazdy.

Gorzowski turniej na stadionie im. Edwarda Jancarza rozpocznie się w sobotę o godz. 19. Na trybunach będzie nadkomplet publiczności. Oprócz wyprzedanych już miejsc siedzących (15 tys.), Stal otrzymała zgodę na rozprowadzenie 2 tys. wejściówek na miejsca stojące. Ostatnie są jeszcze dostępne.

Pogoda nie powinna przeszkodzić w rozegraniu zawodów. Według prognoz sobota będzie w Gorzowie Wlkp. słoneczna.

Klasyfikacja generalna po sześciu zawodach:

 1. Greg Hancock (USA)             83 pkt
 2. Tai Woffinden (W.Brytania)     71
 3. Jason Doyle (Australia)        71
 4. Maciej Janowski (Polska)       64
 5. Chris Holder (Australia)       62
 6. Bartosz Zmarzlik (Polska)      61
 7. Antonio Lindbaeck (Szwecja)    60
 8. Piotr Pawlicki (Polska)        50
 9. Peter Kildemand (Dania)        47
10. Nicki Pedersen (Dania)         43
11. Matej Zagar (Słowenia)         42
12. Fredrik Lindgren (Szwecja)     42
13. Niels-Kristian Iversen (Dania) 41
14. Andreas Jonsson (Szwecja)      39
15. Chris Harris (W.Brytania)      23
16. Patryk Dudek (Polska)           8
17. Daniel King (W.Brytania)        7
18. Anders Thomsen (Dania)          5
19. Peter Ljung (Szwecja)           4
20. Vaclav Milik (Czechy)           3
21. Denis Stojs (Słowenia)          1
22. Nick Skorja (Słowenia)          1

Pozostałe turnieje GP:

10.09 - Grand Prix Niemiec w Teterow
24.09 - Grand Prix Skandynawii w Sztokholmie
 1.10 - Grand Prix Polski w Toruniu
22.10 - Grand Prix Australii w Melbourne

MM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie