BMW Półmaraton Praski: Kenijczycy najszybsi w Warszawie

Kenijscy biegacze najszybciej pokonali w Warszawie liczącą 21 km 97 m trasę 3. BMW Półmaratonu Praskiego - Hilary Kiptum Maiyo w 1:04.51, a wśród kobiet Stella Jepngetich Barsosio - 1:12.27. Najlepsi z Polaków – Marcin Fehlau był czwarty, a Anna Szyszka - trzecia.

Na krótszym dystansie, w biegu 4F Piątka Praska, zwyciężyli Damian Roszko (KS Podlasie Białystok) - 15.00 i olimpijka z Rio de Janeiro Iwona Lewandowska (LKS Vectra Włocławek) - 16.32.

Przed startem uczestników niedzielnej imprezy powitał Piotr Małachowski. Zapewnił, że będzie im kibicował, ale też oczekuje... rewanżu.

"Podziwiam was, zwłaszcza tych, którzy zdecydowali się na półmaraton przy tak wysokiej temperaturze. Będę was dopingować, ale też liczę, że będziecie mi dziś kibicować na Stadionie Narodowym podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej" - powiedział wicemistrz olimpijski w rzucie dyskiem.

Zdobywca czterech złotych medali olimpijskich w chodzie Robert Korzeniowski, który dystans 21 km 97 m pokonał w 1:22.45 zajmując 40. miejsce, ocenił imprezę: "Pogoda jak w Rio de Janeiro, sporo kibiców, muzyka na trasie, świetna atmosfera".

W czołowej setce z wynikiem 1:27.36 uplasował się inny mistrz olimpijski - Adam Korol. "Ukończyłem bieg w lepszej formie niż poprzednio. I to jest najważniejsze. Przy tak upalnej pogodzie nie było sensu zabijać się o pół minuty lepszy rezultat" – podkreślił były wioślarz.

Fehlau (AZS AWF Poznań) oraz Szyszka (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) - wicemistrzyni Polski w półmaratonie (2015) i maratonie (2016) - przyznali, że trasa jest bardzo dobra, w sam raz nadaje się do bicia rekordów, tylko nie przy tak wysokiej temperaturze. Potwierdziła to również Wanda Panfil (Lechia Tomaszów Mazowiecki), szósta w gronie kobiet na dystansie 5 km.

"Trasa bardzo szybka. Wspaniale mi się biegło. Wynik mógłby być lepszy, ale na początku poniosły mnie emocje, świetna atmosfera i zaczęłam zbyt szybko. Podziwiam tych, którzy w takim upale pokonywali 21 km" – powiedziała mistrzyni świata w maratonie z 1991 roku.