"Szybki" sprawdzian przed Paryżem, czyli relacja z mistrzostw Polski we wspinaczce

Inne

W ubiegłą sobotę na Arenie Wspinaczkowej Makak zakończyły się Mistrzostwa Polski we Wspinaczce na Czas. W najszybszych biegach mogliśmy zobaczyć aktualnego lidera światowego rankingu w czasówkach Marcina Dzieńskiego oraz Klaudię Buczek, która z Warszawy zabiera już kolejny złoty medal.

Niespodzianek nie było. Dzieński (KU AZS PWSZ Tarnów) w lipcu wywalczył dwa złote medale w zawodach pucharu świata, najpierw w Chamonix, potem w szwajcarskim Villars. W Warszawie był murowanym faworytem i mimo lekkiego przeziębienia pobiegł znakomicie. - Moim marzeniem jest wygrać mistrzostwa świata (w Paryżu - red.), za miesiąc. Trzymajcie kciuki! - usłyszeliśmy od zadowolonego z występu zawodnika.

Wśród seniorów świetnie wypadł Mikołaj Wróblewski, który w kategorii seniorów zajął drugie miejsce, zwyciężając jednocześnie wśród młodzieżowców. Trzeci był Michał Lewicki z MKS Tarnovia.

Wśród Pań najrówniej biegała Klaudia Buczek (KU AZS PWSZ Tarnów). Za nią uplasowały się Anna Brożek (MKS Pałac Młodzieży Tarnów), która na Makaku pobiegła swoją życiówkę i tegoroczna maturzystka Patrycja Chudziak (Pol-Inowex Skarpa Lublin). W zestawieniu najlepszych występów zabrakło jedynie Aleksandry Rudzińskiej, która w niedawnym Chamonix zdobyła srebrny medal, ale w Warszawie zajęła dopiero czwarte miejsce.

Wśród juniorek najlepiej spisała się Natalia Woś (Pol-Inowex Skarpa Lublin). Wśród juniorów młodszych najszybsi byli Aleksandra Kałucka (MKS Tarnovia) i Wojciech Ratajczak. Zawody sędziował Rafał Kanowski.

Tegoroczne mistrzostwa zorganizowano na Arenie Makak, która jako jedyna na Mazowszu posiada “speedwall”. Jak zauważyli zawodnicy i trenerzy, warszawska ściana aspiruje do zostania najlepszym obiektem treningowym we wszystkich odmianach wspinaczki sportowej, a niektórzy już myślą o przeniesieniu swoich treningów do Warszawy.

W kuluarach sporo rozmawiano o przyszłości polskiego wspinania sportowego w kontekście niedawnej decyzji MKOl o wpisaniu wspinaczki do programu igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 r. Wszyscy z niecierpliwością czekają na wytyczne Międzynarodowej Federacji Wspinaczki Sportowej określające kryteria kwalifikacji na igrzyska. - Decyzja o włączeniu wspinaczki sportowej do olimpiady sprawia, że zawodnicy w większą motywacją i entuzjazmem podchodzą do rywalizacji - mówił po zakończonych na Arenie Makak mistrzostwach trener Arkadiusz Kamiński.

Relacja z mistrzostw w załączonym materiale wideo.

arenamakak.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze